1. Dünya Savaşı Sırasında Mekanik Oyuncak Yapımı

0
175
Mekanik Oyuncak Yapımı

1917 Yılında çekilmiş bu tarihi filmde Fransız oyuncak sanayisinden bazı mekanik oyuncak örnekleri sergilenmiş. Oyuncakların tamamı mekanik kurmalı ama hepsi birer sanat eseri. Filmin ilk kısmında bir bayan masa üzerinde kurmalı oyuncakları deniyor. İlk önce bir bebeği yürütüyor. Sonrasında mekanik kendi kendine hareket eden bir fili çalıştırıyor. Fil yürüyerek ilerliyor. Sonrasında gene kendi kendine yürüyen bir bebek deneniyor. Bebek kendi kendine yürüyor. Sonrasında gene mekanik bir kaplan deneniyor. Kaplan başını sağa sola sallayıp kendi kendine zıplıyor.

Filmin 2. kısmında bir sokak tezgahı. Bu sefer bir adam var. Kurduğu oyuncakları tezgah üzerinde çalıştırıp satıyor. Tezgah üzerinde 10 tane çeşitli insan figürü değişik hareketler yapıyor. Kimi asker, kimi kazma sallayan madenci. Kimi polis, kimi kadın, kimi doğulu bir Müslüman tiplemesi. Hepsi kendine özgü hareketler yapıyorlar.

Tezgahın üzerinde de iple sarkıtılmış 2 oyuncak uçak var bunlarda kurulduğunda bir eksen etrafında dönüyorlar.

Filmin son saniyelerinde başka bir oyuncak görüntülenmiş. 2 farklı asker fesli bir adamı topa vurur gibi tekmeliyor. Tekmeyi yiyen fesli adam bir sağa bir sola gidiyor. Doğrusal eksende gittiği için hem sağdaki hem soldaki askerden sürekli tekme yiyor. Sanırım Osmanlı devleti canlandırılmış. Fesli adam Osmanlı devleti olmalı. Filmin bence en önemli sahnesi burası. Oyuncakta bile algı yapılmış…

Oyuncak üretimiyle alakalı bir yorumda ben yapayım eskiden mekanik oyuncaklarda metal dişli ve metal aksamlar kullanılırdı hal böyle olunca oyuncak uzun ömürlü olup daha uzun süre kullanılırdı. Şimdiki oyuncaklarım mekanik aksamları plastik çabucak eriyen mekanik parça bir süre sonra hareketi iletemiyor ve oyuncak bozuluyor ve doğru çöpe. Kapitalist sisteminde işine geliyor bu. Ne kadar çabuk zamanda bozulursa yenisi o kadar çabuk satılır. Nasıl olsa yedek parça yok tamir yok. Direk çöpe …..
Film kaynağı Eye .
Umarım beğenilir ve paylaşılır.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here