2000 den Sonra ve Önce İşe Başlayanların Emeklilik Yaşı Kaç ?

0
136

faruk-celik2000 yılından sonra işe başlayanlar ve önce işe başlayanlarla ilgili olarak Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı faruk çelik Habertürk ekranlarında yayınlanan Söz Sende programına konuk oldu.

Bakan Çelik’in konuk olduğu programda birçok önemli konular konuşuldu ve değerlendirildi. Bakan Çelik Emeklilik yaşı konusuyla, ilgili olarak da konuştu çelik yaptığı açıklamada şunları kaydetti ;

Emeklilikte yaşa takılanlar konusundaki soruları da cevaplayan Faruk Çelik şöyle konuştu: 2000’den sonra işe başlayanlar 60 yaşında emekli olacaklar.. Ancak 1999’da çıkan yasa gereği emeklilik yaşı kademelendirildi ve 2028 yılına kadar 60 yaş emekliliği olmayacak.
Dolayısı ile şu anda emeklilik yaşımız azami 49. İnsanımız 49 yaşında emekli oluyor, hatta 44-45 yaşında emekli olanlar var. Bazı vatandaşlarımız diyorlar ki biz 20 yıl çalıştık, dolayısı ile prim günümüz tamam. 45 yaşındayız ama 2 yıl beklemem gerekiyor.
Ben de diyorum ki popülizm adına mavi boncuk dağıtmak kolay. Ancak biz devlet yönetiyoruz. 47 yaş emekliliği dünyanın neresinde var? Bu Anayasa Mahkemesi’ne götürülmüş bir madde ve 1999’dan sonra bu yasa gereği kademeli emeklilik var. Şimdi siz 2 yıl beklemeniz gerekiyorsa bekleyeceksiniz..
Ama bir başka grup var. Onlar yaşı doldurmuş, 60-65 yaşına gelmişler ama prim günlerinde sıkıntıları var. Bu konuyu ilgili bakan arkadaşlarla tartışmayı düşünüyorum.Çünkü bu insanların çalışma imkanı yok. Bu konuda ya kısmi emeklilik veya borçlanma şeklinde bir taslağımızı arz ederek neticelendireceğiz.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here