3. Sultan Selim Kişiliği Hakkında Bilgi

0
101

Sultan 3. Selim Kişiliği Hakkında Bilgi

Sultan III. Selim şair, musikişinas, hattat ve milletini seven bir padişahtı. Yumuşak huyluydu. Kan dökmekten nefret ederdi. Onun gözünde padişahlık bir hizmet sahasıydı. O da bunu yap­maya çalıştı. Bu arada bazı hataları ol­du, ama temelde iyi niyetliydi, milleti­ni ve devletini kendisinden çok düşü­nür, devletin gelişmesini isterdi.

Cömertti, etrafındakilere armağan­lar vermekten zevk duyardı. Özellikle şairleri, bestekârları ve hattatları ko­rurdu. Zaten kendisi de iyi bir şair, Türk sanat musikisine “Suzidil-âra” makamını kazandırmış çok iyi bir bes­tekârdı. Sık sık Kulekapısı Mevlevîha-nesine gider, şair Şeyh Galib’i maka­mında ziyaret eder, çok kere Cuma se­lâmlığı da burada yapılırdı. Şeyh Ga-lib’e divanını yazdırıp kenarlarını tez­hiplerle süsletmiştir.

Hattattı. Hat derslerini Abdülkadir Şükrü Efendiden almıştı. Hayatı bo­yunca çok güzel hatlar yazdı. Biri Fa­tih Camiinin duvarlarını süslemekte­dir. Şiirlerine “İlham!” imzasını atar­dı.

Saltanatı sırasında yeni binalar, okullar, kışlalar yaptırmıştır. Üsküdar sahilinde büyük ambarlar, bir cami ve bir de okul inşa ettirmiştir. Bugün hâlâ aynı maksatla kullanılan İstanbul Seli­miye kışlası da onun eseridir. İnşaatını o başlatmış, ama bitiremeden tahttan uzaklaştırılmıştır. Bina sonradan Sul­tan II. Mahmud ve Sultan Abdülmecid tarafından tamamlanmıştır. Fatih Ca­miini yeniden tamir ettirmiş, Gül kili­sesini de camiye çevirmiştir.

Toplam olarak 18 yıl, 1 ay, 22 gün pa­dişahlık yaptı. Tahttan indirildiğinde 46 yaşındaydı. 28 Temmuz 1808’de şehit edildi. Mezarı Lâleli Camii avlusunda­ki Sultan III. Mustafa türbesindedir.

Elleriyle yazdığı bir Kur’ân-ı Keri­mi, Konya’daki Mevlâna türbesine ar­mağan etti. İstanbul’da Eyüp Sultan türbesinin etrafına gümüş bir şebeke yaptırdı, bir de altın kandil armağan etti.

Hiç çocuğu olmamıştır.

Önceki MakaleKiraz Mevsimi Dizisi Fox Tv Oyuncuları Gerçek İsimleri
Sonraki Makale3. Sultan Selim Şiirleri Örnek

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz