65 Yaş Üstü Yaşlılık Aylığı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir, Nereye Başvuru Yapılır

6
160

yasli0583caaa0583caabbyDevlet tarafından ödenen 65 yaş üstü kişiler için herhangi bir sosyal güvencesi ve bakmakla yükümlü olduğu kimsesi bulunmayan kişilere devlet belli bir ödeme yapmaktadır.

65 Yaş üstü kişilere verilen bu ödemenin adı yaşlılık aylığı olarak bilinmektedir, 65 yaş üstü yanınızda baktığınız ve eşi vefat etmiş olan kişiler için, başvuru yapabilirsiniz.

Ancak kişinin üstüne herhangi bir mal olmaması gerekmekte, belli bir geliri olmaması gerekiyor, eşi vefat etmiş ise, ödeme yapılıyor, ayrı yaşıyorsa ödeme çıkmıyor.

Öncelikle başvuru şartları ve detaylı bilgiler alt kısımda sizlerle değerli okurlar.

 

65 YAŞ ÜSTÜ YAŞLILIK MAAŞI BAŞVURULARI

65 YAŞINI DOLDURMUŞ MUHTAÇ, GÜÇSÜZ VE KİMSESİZ TÜRK VATANDAŞLARINA AYLIK BAĞLANMASI İLE İLGİLİ BAŞVURULAR

(2022 SAYILI KANUNA GÖRE)

BAŞVURU KOŞULLARI

1. 65 Yaşını doldurmuş, kendine kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birisinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, nafaka bağlanmamış herhangi bir devamlı gelire sahip olmayan vatandaşlar,

2. 65 yaşını doldurmadığı halde başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde malul olduklarını tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan vatandaşlar başvurabilir.

GEREKLİ BELGELER

1. Talep formu (Mal Müdürlüğünden)

2. Vukuatlı Nüfus örneği

3. 3 adet fotoğraf

4. Tapu Sicil Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı, Vergi Dairesi, SSK, Bağ-Kur, Emniyet Müdürlüğü tahkikat yazıları (Hepsi formun üzerinde bulunacak şekilde)

GEREKLİ AÇIKLAMALAR

1. Yukarıdaki başvuru koşullarına uydukları Muhtarlıkları il veya idare kurullarınca kanıtlanan Türk Vatandaşlarına hayatta bulundukları sürece (1500) gösterge rakamının her yıl bütçe Kanunu ile tespit edilecek katsayı ile (2004 yılı için 1500×38610) çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanır.

2. Bunlardan evli olup, eşleri yukarıdaki şartlara haiz olanların, aile reisine ise bu aylık %50 arttırılarak bağlanır.

3. Herhangi bir şekilde bu maddede yazılı miktardan fazla gelir sağlayan veya sağlanması mümkün olan kimselerin geçim kaynağı varsayılır ve kendilerine aylık bağlanmaz.

4. Hak sahiplerine bağlanan aylıklar 3 ayda bir peşin olarak verilir.

5. Bu Kanundan yararlananlar Devlet Hastanesince ücretsiz tedavi edilirler.

Aylık Bağlama Süreci Nasıldır? :
1.Adım: Kişinin ikamet ettiği İlçenin malmüdürlüğünden (İlde Defterdarlıktan) veya SGK İl Müdürlüklerinden temin edilecek 2022 sayılı Kanuna göre hazırlanmış Başvuru Formu doldurulur.
2.Adım: İlgili form malmüdürlüklerine (İllerde Defterdarlığa) teslim edilir.
3.Adım: İl/İlçe İdare Kurulları tarafından başvuru sahibi ile ilgili inceleme yapılır ve muhtaç olup olmadığına karar verilir.
4.Adım: İl/İlçe İdare Kurullarının başvuru sahibinin muhtaç olduğuna karar vermesi halinde başvuru evrakı Genel Müdürlüğümüze gönderilir ve işleme alınır.

Önceki MakaleTıbbi Sekreterlik Bölümüne Sağlık Bölümü Okuyanlara Öncelik Verilir Mi ?
Sonraki MakaleYaşlılık Maaşı & Aylığı Nekadar

6 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz