Abaka Han Kimdir, Hayatı

0
131

Abaka Han Kimdir, Hayatı hakkında bilgi, yaşamı, biyografisi,

Abaka Han

İran’da ilhanlılardevletini kuran Hülagü Han’ın oğlu ve bu devletin ikinci hükümdarı. Mart 1234’de moğolistan’da doğdu. Babasıyla birlikte 1256’da İran’a geldi. Babasının ölümü üzerine 1265’te Moğol emirleri tarafından hükümdarlığa seçildi.
Bu seçim, amcası Kubilay Kağan (Büyük han) tarafından beş yıl sonra onaylandı. Babası Hülagü, Bizans imparatoru VII. Mihal paleolog’un kızı Marya ile evlenecekti. Marya, çeyiz ve hediyelerle yoldayken Hülagü öldüğü için bu prensesi Abaka Han aldı.
Abaka Han, babası gibi Cengizyasasını, Türk türe ve adetlerini korumaya çok meraklıydı. Hayatı boyunca Türk yasası yerine İslam şeriatının yerleştirilmemesi için uğraştı.
Baş düşmanı Mısır memlüklerine karşı başarı sağlayabilmek için önce doğudan ve kuzeyden gelebilecek tehlikeleri önlemeyi düşündü.Bunun için de Deşt-i Kıpçak Moğollarıyla barış imzaladı. Kür ırmağının karşı kıyısına set yaptırdı.
Veziri Şemsettin’in yardımıyla Kafkas Türklerini emri altına aldı. Daha sonra Burak komutasındaki Çağatay ordusunun hücümunu Herat yakınlarında püskürttü. 1272.
Buhara şehrini yakıp yıktı 1273. Böylece doğudan gelebilecek baskınların önü alınmış oldu. Abaka, memlüklere karşı batı Hristiyanlarıyla ortak bir harekete geçmeyi tasarladı. Roma’ya elçiler gönderdi. Bu hareket Avrupa’da ilgi uyandırdı. Ama Mısır memlüklerine karşı ortak bir harekette bulunulmadı. Memlüklerin hem Hristiyanlara, hem de İlhanlılara karşı üstünlükleri uzun süre devam etti.
Kilikya, çeşitli tarihlerde bunlar tarafından saldırıya uğradı. 1277’de kısa bir süre için, Anadolu’nun bir bölümünü de işgalleri altında tuttular. Aynı yılda Elbistan’da bir Moğol ordusunu yenilgiye uğrattılar. Moğollar 1280 de Suriye’ye girip Halep’i harap ettiler. Fakat ertesi yıl Abaka’nın kardeşi Mengü-Timur, Memlük orduları tarafından Hama ile Humus arasında bozguna uğratıldı.
Buna karşılık Abaka Han’ın orduları doğuda başarılar elde ettiler. Abaka Han, ileride yapılacak hücümlara engel olmak için Maveraünnehir’deki karışıklıklardan yararlanarak ocak 1273’de Buhara şehrini tahrip etti.
Abaka Han’ın saltanatı 17 yıl kadar sürmüştür. Bu süre içinde ülkenin iç hayatı oldukça sakin geçmiş köylülerin vergileri azaltılmıştır.
Abaka Han, içkiye düşkündü, Bu yüzden hastalanmış , veziri Şemsettin’in verdiği bir ziyafetten sonra hastalığı artmış ve 1 nisan 1282’de ölmüştür. Yerine kardeşi Ahmet Teküder geçmiştir.

Önceki MakaleAbajur Nedir ? Ne İşe Yarar ?
Sonraki MakaleYunus Nadi Abalıoğlu Kimdir, Hayatı, Eserleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz