Abaza Hasan Paşa Kimdir, Hayatı

0
96

Abaza Hasan Paşa Kimdir, Hayatı

Osmanlı tarihinde Abaza ayaklanmalarına adı karışan ve IV. Mehmet zamanında haydutluklarıyla tanınan Osmanlı Veziri (?-1959) Anadolu’da Türkmen aşiretlerinin ağasıyken yeniçerilerin etkisiyle azledildiği için, Kastamonu civarında ayaklanarak padişaha baş kaldıran İbşir Paşayla birleşti.

Bir süre sonra İBşir Paşa sadrazam olunca kendisi de tekrar Türkmen ağalığına tayin edildi. İbşir Paşa İstanbul’da öldürülünce İkinci defa ayaklandı. Bunun üzerine padişah tarafından Diyarbakır valiliğine getirildi (1656). Oradan Halep valiliğine nakledildi.

Köprülü Mehmet Paşa sadrazam olunca Abaza Hasan paşayı da Erdel serine çağırdı. Abaza Hasan Paşa köprülü’nün kendisini öldürtmesinden çekinerek bu çağrıyı kabul etmedi. İçinde vezirlerin de bulunduğu 15 kadar vali ve beyi kandırarak, ordu Macaristan içlerinde savaşırken, Anadolu’da geniş bir ayaklanmanın başına geçti. Ayaklanmadan telaşlanan padişahın ısrarı üzerine Köprülü, Erdel’den İstanbul’a dönmek zorunda kaldı.

Ayaklanmayı bastırmak için, Diyarbakır valisi Murtaza Paşayı isyancıların üzerine gönderdi. Murtaza Paşa bozguna uğratıldı.

Fakat kış bastırınca , Murtaza Paşa ile Halep valisi Tutsak Ali Paşa, önce bölük başları ile yeniçeri ve levent başkanlarını kandırıp Hasan Paşadan ayırdılar. Sonra da Hasan Paşayı, padişaha affettirecekleri vadiyle aldatarak Halep’e getirildi.

Bir gece ansızın konağına baskın yapıp adamlarıyla birlikte kafasını kestiler. Paşanın ve haydutluk ortağı olan 30 kadar başkanın başlarını İstanbul’a gönderdiler.

Önceki MakaleSait Faik Abasıyanık Hayatı, Eserleri
Sonraki MakaleAbazalar Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz