Adam Smith kimdir? hakkında bilgi

0
162

Adam Smith, görüşlerini 1776 yılında yayınlanan Milletlerin Zenginliği Üzerine (Inquity into the Nature and Causes of the Wealth of Nations) adlı eserinde ortaya koymuştur. Smith, kapitalist ekonominin dayandığı ilkeleri ortaya koyduğu bu eserinde, faaliyetlerin ekonomik alanda dağılımının nedenini, işbölümü ve uzmanlaşmaya bağlı olarak ortaya çıkan mukayeseli üstünlüğe bağlamıştır. Mukayeseli üstünlüğün ortaya çıkmasında ise kuruluş yeri faktörleri belirleyici olmaktadır. Ekonomik faaliyetlerin belirli yerlerde yoğunlaşmasında (kuruluş yeri seçimi) hammadde ve enerji kaynaklarının varlığı gibi faktörler yanında, coğrafi konum ve bu konuma bağlı olarak ulaşım olanaklarının kolaylığı ya da zorluğu önemlidir.
Smith, incelemeler sonucunda, su yolu ulaşımının, karayolu ulaşımının sağlayabileceğinden daha geniş bir pazarı, her çeşit ekonomik faaliyetlere açık tuttuğunu belirtmiştir. Böyle olunca da, her çeşit endüstriyel faaliyetler öncelikle deniz kıyılarında ve ulaşıma elverişli ırmaklar boyunca gelişmeye başlamıştır. Bu gelişmenin ülkenin iç kısımlarına yayılması için, oldukça uzun bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Su yolu ulaşımının karayolu ulaşımına göre sağladığı avantajlar, hem pazarların coğrafi boyutarının hem de pazarda mübadele edilen mal hacminin genişlemesine neden olmuştur, ilk uygarlıkların Akdeniz kıyılarında yeşermesini A. Smith, denizyolu ve nehiryolu ulaşımının pazarı büyütücü ve iş bölümünü artırıcı etkisine bağlamaktadır.
Görüldüğü gibi A. Smith, alanda farklılaşmanın ilk nedenini, ulaşım kolaylığı ile işbölümüne bağlı olarak açıklamaktadır.

Önceki MakaleSelen Soyder Tolgahan Sayışman Aşkı Fotoğrafları, Resimleri
Sonraki MakaleKireçlenen ütü nasıl temizlenir ? buhar delikleri nasıl açılır ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz