Ahmet Mithat Efendi Kimdir, Eserleri Hakkında Kısaca Bilgi

0
93

ahmet-mithat-efendiAhmet Mithat Efendi Kimdir, Eserleri Hakkında Kısaca Bilgi, ödev araştırması, ansiklopedik bilgiler, konu özeti,

Ahmet Mithat Kimdir?

Doğum : 1844

Ölüm    :1912

Ahmet Mithat önemli yazarlarımızdan biridir.Gazateci ve roman yazarı olarak tanınır.Yazar İstanbul doğumludur. Okul öncesi döneminde çıraklık yapmıştır. Öğrenimini Niş rüştiyesinde bitirmesinin ardından memurluk görevi yapmıştır. Tuna valisi Mithat paşa ile birlikte bağdata gitmiş buradan dönüşte ise İstanbul’da matbaa kurmuştur. Matbaa da kendi kitaplarını basmıştır. Aynı zamanda farklı gazatelere yazılar yazmıştır.

Gazateye yazmış olduğu bir yazı dolayısı ile Rodos’ a sürgüne gönderilip buradan dönüşte ise farklı memurluk görevlerinde bulunmuştur.

Ahmet Mithat kitaplarında sürekli olarak eğitim ile ilgili bilgiler vermiş daima halkın eğitilmesi amacını benimsemiştir. Kitaplarının sayısı iki yüzü bulmaktadır.

Yazar kitaplarında hem akıcı hem de çekici anlatım ile sürekli okurlarını geniş bilgiler vermiştir.

Başlıca kitapları :Felatun beyle rakım efendi, Henüz On yedi yaşında, dürdane hanım, yeni çeriler, hasan mellah, Hüseyin fellah, jön Türk, Yeryüzünde bir melek.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here