Aka Gündüz Kimdir, Hayatı, Eserleri Hakkında Kısa Bilgi

0
183

aka gündüz kimdirAka Gündüz Kimdir, Hayatı, Eserleri Hakkında Kısa Bilgi, edebi kişiliği,

Aka gündüz kimdir ?

Doğum:1886
Ölüm: 1958
Önemli roman yazarlarımızdan birisidir. Selanik doğumlu olan yazarımızın asıl ismi Enis Avnidir. Yazar yüksek öğrenimini harp okulunda yaptığı sırada burada geçirmiş olduğu bir rahatsızlık nedeni ile okuldan ayrılmıştı ve Paris’e gitmiştir. Paris’te eğitimine devam etmiştir.Paristen İstanbul’a döndüğü sırada sürgün olarak Selaniğe gönderilmiştir. Farklı memurluklarda bulunmuştur. Büyük millet meclisine katılmıştır.
Aka gündüz, ilk olarak 1900 yılında edebiyat hayatına bir dergide yayınlanan şiiri ile adım atmıştır. Bunun ardından farklı gazatelerde ve dergilerde yazarın eserleri yayınlanmıştır. Eserlerinin tümünde anlaşılır ve sade bir dil kullanan yazar, okurlarına yabancı olmayan kitaplar üretmiştir.Eserlerinde karmaşık kelime oyunlarına hiçbir zaman yer vermemiştir. Olayların tümünde içtenlik havası vardır.
Başlıca kitapları: Bir şoförün gizli defteri, Çarpraz delikanlı, giderayak, bebek, dikmen yıldızı, bu toprağın kızları, o bir devirdi, zekeriyya sofrası, onların romanı, tank-tango, demirelin hikayeleri, kurbağacık, muhterem katil mavi yıldırım, iki sürgün arasında.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here