Akdeniz Bölgesi Bölümleri Nelerdir ?

0
145

Akdeniz Bölgesi Bölümleri Nelerdir ?, kaça ayrılır, akdeniz bölgesi bölümleri, antalya bölümü hakkında bilgi, adana bölümü hakkında bilgi, akdeniz bölgesinin bölümleri,

1- Antalya Bölümü:

Antalya körfezinin çevresinde Batı Toros dağlarının büklüm yaptığı alan üzerindedir. Yeryüzü şekilleri yönünden en önemli özelliği, kireç taşlarının çözülmesiyle oluşan çeşitli büyüklükte çukur alanlar ve bunların içerisine yerleşmiş ovaların bulunmasıdır. Antalya, İsparta, Burdur büyük kentleridir. Seydişehir, Akseki, Manavgat’ta Boksit çıkarılır. İsparta – Keçiborlu’da Kükürt çıkarılır. Antalya, Dalaman arasında Krom çıkarılır. Seydişehir’de Alüminyum Fabrikası, Antalya’da Ferrokrom, Keçiborlu’da kükürt fabrikaları yer alır. Antalya ve çevresi turizm sayesinde büyük bir gelişme göstermektedir. Halıcılık, çimento, gülyağcılığı, yün, iplik, yem, orman ürünleri fabrikalarıyla tuğla, kiremit üretim tesisleri yönünden İsparta çok gelişmiştir. Burdur’da şeker fabrikası vardır.

2- Adana Bölümü:
Bu bölüm nüfus, tarım ve endüstri geliri ulaşım bakımından Antalya Bölümüne göre daha fazla gelişmiştir. –

Antalya bölümünden Manavgat ve Çarşamba suyu ayırır. Bölgedeki Çukurova, ülkemizin en verimli ovasıdır. Burada pamuk, turfanda sebze, meyve, turunçgiller, Busam, yer fıstığı, soya fasulyesi, tahıl tarlaları geniş yer kaplar.

Önemli şehirleri; Adana, Osmaniye, Kahramanma¬raş, Antakya, Mersin, Kilis’tir.

Bolkar ve Nur dağlarında bol miktarda krom madenleri bulunur.

Adana: Dokuma, yağ, unlu ürünler, tarım alet ve makinaları, çelik, gübre, kimya endüstrisiyle dışardan sürekli göç almaktadır. Mersin: Dalgakıranlı limanı, turfanda ürünleri, Ataş rafinerisi, serbest ticaret bölgesi sayesinde son yıllarda hızlı bir gelişme göstermiştir. İskenderun: Demir-çeük fab. Antakya ve Kahraman¬maraş’ta: dokuma, Kilis’te yağ endüstrisi gelişmiştir.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here