Ales Nedir ? Nasıl bir sınav ?Kimler Girebilir ? Baraj Puanı Kaç ?

0
248

Ales sınavı hakkında merak ettiklerinizi sormak istediklerinizi bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz değerli okurlar, ales sınavı nasıl bir sınavdır? sınava kimler girebilir ? ales sınavına kaç kez girilebilir ? ales nedir ? Ales baraj puanı kaç ?bu soruların cevaplarını bu sayfadan sizlerle paylaşacağız.

Sizler de Ales sınavı hakkında merak ettiklerinizi alt kısımdan yorum yazarak bizlere sorabilir ve en kısa zamanda merak ettiklerinizin cevabını alabilirsiniz.

Ales sınavına Neden ve kimler girer ?
Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ALES sınavına girmek gerekiyor.

Türkiye’deki lisansüstü eğitimi programlarında öğrenim görmek isteyenlerin de ALES’e gerekiyor.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılıyor.

Ales sınavından kaç puan almak gerekir ? Baraj Puanı Kaçtır
Yönetmeliğe göre YÖK yüksek lisans başvurusu yapabilmek için ALES sınavından en az 55 puan alınmasını şart koşar. Ancak üst sınır üniversitelerin inisiyatifindedir. Yani taban puan 55 olmakla birlikte bazı üniversiteler başvuru için en az 70 puan alınmasını isteyebilirler.

Önceki MakaleAles Sınavı Sonbahar Dönemi Soruları Cevapları 11 Kasım 2012
Sonraki MakaleDüztaban Olanlar ve Gözlük Kullananlar Polis Olabilirmi? 2013

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz