Aleviler neden tavşan eti yemezler ?

0
423

Aleviler Tavşan eti neden yemez, aleviler neden tavşan yemez, tavşan eti günah mı, haram mı, yenirmi,

Bugün toplumun çoğunluğu tarafından Alevirlerin tavşan eti yemediği söylenmektedir, ben bir alevi olarak bunu araştırmak istedim, araştırdım neden yemediklerini azda olsa öğrenmiş oldum, tarih konusunda pek bir bilgiye sahip değilim, kim neyi neden yapıyor, aleviler neden tavşan yemiyor, işte bu soruların cevaplarını sizlere buradan bulmaya çalışacağım.

Aleviler Neden Tavşan Eti Yemezler sorusu üzerine, Alevilerden Alınan cevaplar

Cüni Kurana göre domuz eti ve kan ayni derecede haramdir. Kesilmis tavsan eti akar suya tutuldugunda etinin tamami kan olarak akip gittiginden dolayi, tavsan eti yiyen kan yemis olur. Haliyle kan yeyende domuz eti yemis olur.

1- Tavşanın yapısı, etten çok bir kan pıhtısıdır. Kur’an’da, Maide Suresi 3. ayette kan ve kanlı maddeler, leş ve domuz eti haram kılınmıştır:

İsmişah! Bismişah Allah Allah…

Hakk, Dost, Zahir, Batın, Hazır, Gaib. Sırr-ül Sır Erenlerinin Gülcemallerine aşk…

Ber-Cemal-i Muhammed, Kemal-i İmam Hasan, İmam Hüseyin, Ali ra Bülende salavat…

Allahümme salli ala seyyidina Muhammed-in ve ala Ali Muhammed…

“…. ölü hayvan eti, kan, domuz eti, Allah’tan başkası adına kesilenler, boğulmuş, vurularak öldürülmüş, düşüp ölmüş, süzülmüş,, yabani hayvan parçalayıp öldürmüş, olanlar, dikili taşlar üzerine boğazlanan ve bir de fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı…” MAİDE SURESİ AYET 3

2- Tavşanın kafası kedi kafasına, kulakları eşek kulaklarına, ayakları ***** ayağına, kuyruğu ile domuza benzer. Ayrıca çok tırnaklılar grubundadır ve KADINLAR GİBİ AYBAŞI GÖRÜR..

3- Tavşan ayrıca eski türklerde kutsal sayılan bir hayvandır. bu nedenle avlanıp yiyilmez. bayraklarında tavşan resmi bulunurdu… Örneğin, dersim Alevilerinin, Munzur suyundaki balıkları kutsal saydılkları için yememeleri gibi..

Oğuzların altılı tasnifinde, Anzuk olarak giren Tavşan, Boz-oklar’ın simgesi idi..Türkmen kızılbaşlar bu yüzden Tavşan yemezler

Yine kimi balkan köylüleri de, Hz. Hüseyin’in katillerinin ruhlarının, tavşan şekline girdiğine inanıyorlardı…

Tavşan yemek Tevrat’ta ta yasaktır.. haramdır.

Başka bir kaynakta Tavşanların Adet yani Aybaşı görmedikleri yazıyor..

Tavşanlar adet GÖRMEZLER. Halk arasında yanlış bir bilgi var. Tavşanların da adet gördüğü yönünde. Bu doğru bir bilgi değildir. Normalde sarı olan Tavşan idrarı rengi bazen turuncu, kahverengi hatta kırmızı bile olabilir. Bu renk değişikliği ya, yediği gıdaların pigmentleri* ile alakalı bir durumdur ya da idrar yolunda taş oluşumuna bağlı bir problem olabilir.

Önceki MakaleTavşan Eti Haram Mıdır ? Yenir Mi ?
Sonraki Makale2013 Askerlik Celp Dönemleri, Askere Gitme Tarihleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz