Alışveriş sonrasında neden fiş yada fatura alınmalıdır?

0
225

Alışveriş sonrasında neden fiş yada fatura alınmalıdır? Açıklayınız.

Toplumların var olması ayakta kalması için öncelikle insan faktörünün olması gerekir, insanlar Devlet’i ayakta tutan topluluklardır. Devlet’in ayakta olması yine insanları koruyan, kollayan, haklıya hakkını veren hukuk ve adaleti sağlayan bir yapıdır.

Bu bağlamda insanların vergi vermesi Devlet kurumunun ayakta kalması için şarttır. Vergi vermek vatandaşlık görevidir ve karşılıksız olarak vergi veririz. Yaptığımız alışverişler de vergi vermenin en önemli halidir. Alışveriş yaptığımızda fiş istemeliyiz, fiş istemediğimiz taktirde bize hizmet veya ürün satan kişi kaçak iş yapıyor olabilir, eğer fiş almazsak Devlet’e vergi gitmemiş olacaktır. Fiş almamız durumunda, fişin üzerinde KDV şeklinde bir ibare ve karşısında rakam yazacaktır. Bu değer yaptığımız alışverişten Devlet’in kasasına ne kadar vergi verdiğimizi gösterir.

fiş kdv
fiş kdv

Soldaki resimde bir adet a101 marketlerine ait internette görsellerde bulduğum fiş yer almaktadır. Bu fişin üzerinde kırmızı şekil içine aldığım bölgede KDV ve ne kadar ödendiği göstermektedir. İşte bu değer devletin kasasına bu alışverişten giren rakamdır.

Bizler de yaptığımız alışverişlerde fiş alarak hem ne aldığımızı, kaç liradan aldığımızı, ileride oluşacak herhangi bir sıkıntıda mağazadan ilgili ürünü aldığımızı belgeleyen bir belge olması açısından fiş gereklidir, bunların dışında devlete KDV ödemek için fiş almalı vatandaşlık görevimizi yerine getirmeliyiz.

Bakınız > Vergi nedir ve vergi vermenin önemi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here