Amniyosentez Nedir, Nasıl Yapılır, Riskleri Nelerdir, Yaptıranlar Yorumları

0
148

bebekAmniyosentez nedir ? riskleri nelerdir ? yaptıranlar yorumları, amniyosentez neden yapılır ? bebeğe zararı varmıdır ? Amniyosentez hakkında bilgi genel olarak amniyosentez konusuyla ilgii genel bilgiye bu başlık altından bulabilirsiniz.

Amniyosentez Nedir ?

Amniyosentez anne karnında yer alan bebeğin genel olarak hastalıklarını teşhis etmekte kullanılan bir yöntemdir. Amniyosentez genel olarak yapılma sebebi bebeğe ait genetik hastalıkları tespit etmek için yapılır. Amniyosentez ultrason ile birlikte özel iğne ile anne karnından bebeğin içinde yer aldığı amniyo sıvısından 16. hafta ile 20. haftaları arasında bir miktar alınarak yapılır. Bu işlem özel durumlarda daha erken yada daha geç olarak da uygulanabiir.

Amniyosentez Riskleri nelerdir:

Önceden  ultrason olmadan yapılan işlemlere göre günümüzde riskleri minimum düzeye indirilmiştir..
· Amniyosentez İşlemi yapılan her 1000 kadından 4-6 gebelik kayıpları yaşanabilir.
· İğnenin bebekle temasına bağlı sorunların sıklığı, işlemin ultrason eşliğinde yapılması nedeniyle son derece nadirdir.
· Hastaların % 2-3 ünde karında kramp tarzı ağrılar, az miktarda vaginal sıvı sızıntısı veya kanama olabilmektedir ancak çoğunlukla bu geçicidir.

Amniyosentez Nasıl karar verilir:

Takip edilen gebenin bebeğinde, bu yöntemle tespit edilebilir bir genetik hastalık riski varsa ve tanı için başka güvenilir yöntem bulunmuyorsa, bu işlem aileye hekim tarafından önerilir. İşlem her iki eşin onayı ile yapılır.

Önemli not: Bu yöntem bebeğe ait tüm hastalıkları göstermemektedir. Bu işlem sadece sizi takip eden hekimlerin araştırmayı gerekli gördüğü bir grup hastalığı test edecektir. .Bu nedenle işlem sonucunda elde edilen sonuçları doktorunuza götürüp gebelik takiplerinizi sürdürmeniz gereklidir.

Amniyosentez yaptıranlar yorumları

Ben bugün üçlü test sonucunu öğrendim, down 1/230 olarak riskli çıktı, amniyosentez yapılması gerekiyormuş, benim gibi üçlü testi riskli çıkıp, amniyo sonucu iyi çıkanlar var mı?

>>>>Geçmiş olsun canım… Ya moralini bozma sakın... Benim arkadaşımın ikiliside, üçlüsüde riskliydi ama bebeği şimdi maşaAllah sapasağlam…

Dua et bolca…

>>>>senin riskli gibi durmuyor ama niye istediler anlayamadım?benim 3lü sonucum senden çok çok riskli çıkmıştı.1/43 tü oranım tabiki amniosentez yapıldı 17.haftamda oldum sonucum temiz çıktı ama o süreci beklemek çok yıpratıyor insanı mrk etme ve tekrar konuş bence sendeki bu sonuçla amniosentez gereksiz gibi geldi bana..

>>>>canım öncelıkle gecmıs olsun..ben de üçlü test yaptırdım ama riskli çıkmadım cok şükür…sende üzülme..sonucta bu bir tarama testi..yakın bır arkadasım amnıyosentez yaptırdı
..onun sonucu iyi çıktı..yalnız amnıyosentez bebge zarar verebılıyormus..iyi bir hekime yaptır..iyice araştır..geçmiş olsun ve saglıkla

Önceki MakaleÖzel Hastanelerde Sezeryan Doğum Ücreti Nekadar?
Sonraki Makale2014 Ramazan Ayı Oruç Ne Zaman Başlıyor, Başlangıcı, Hangi Gün

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz