Ampul Ne Zaman İcat Edildi? Ampulün İcadı

0
7421
Ampul Ne Zaman İcat Edildi

Ampul Ne Zaman İcat Edildi? Ampulün İcadı Hakkında Bilgi, Ampulü kim icat etti, Ampul kaç yılında icat edildi.

Yazımıza başlamadan önce Ampulün icadı ile ilgili temel bilgilere bir göz atalım istedik, ilk önce ampulü kimin icat ettiği, ampulün kaç yılında icat edildiği gibi temel bilgilere göz atabilirsiniz.

Ampulü kim buldu: Thomas Edison

Ampul kaç yılında icat edildi
: 1879

Edison bir gün masasında otururken ceketinin düğmesi koptu, kopan düğmeden çıkan iplik kafasında birtakım taşların yerine oturmasını sağladı ve iplik ile düğmeyi alıp hemen laboratuvara koştu.

iplik

İğliğin en ince parçalarına kadar ayrıştırıp kömürleştirdikten sonra lambaya takmaları konusunda teknisyenlerine bilgi verdi. Teknisyenler bu kararı çok makul bulmamakla birlikte kısa süre sonra neyse ki Edison’un direktiflerini yerine getirdiler.

Kömürleşen iplikler zor da olsa uzun uğraşlar sonucunda lambaya takılabildi, kömürleşen iplik her defasında kırılmasına rağmen bir tanesi kırılmadan duruyordu. Ve lambaya elektrik verildi sonuç başarılı oldu, lamba tatlı tatlı ışık vermeye başladı.

Edison‘un ampulü bulmasının ardından en büyük sıkıntısı lambanın uzun süreli yanmamasıydı. uzun süreli yanması için farklı şeyler yapması gerekiyordu.

Edison en sonunda tungsten adlı maddeyi bularak bu sorunu da çözdü.

Tungsten nedir
Önceki MakaleAmazon Ormanlarında Korkunç Gelenek; KAFA KÜÇÜLTME!
Sonraki Makale2018 Elektronik Yabancı Dil Sınavı Tarihi (e-YDS 2018/1)

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz