Anıtkabir Mimari Yapısı, Yeri ve Özellikleri Hakkında Bilgi

1
244

anıtkabirAnıtkabir Mimari Yapısı, Yeri ve Özellikleri Hakkında Bilgi, anıtkabir coğrafi konumu, anıtkabirin özellikleri,

AnıtKabir, Ankara’nın güneyinde, Ra-sattepe’dedir. Ankara Kalesi dışında şehrin en yüksek noktası burasıdır. Atatürk’ün na’şı, 10 kasım 1953’e kadar Etnografya Müzesi’nde kaldıktan sonra, bu tarihte tö¬renle Anıt-Kabir’deki ebedî istirahatgâhına nakledilmiştir.

Âbidenin temeli 9 ekim 1944’te atılmıştır. Proje, Ord. Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda’ya aittir. Şeref Salonu’ndaki büyük lahdin mermeri tek parçadır; 42 ton olan bu mermer lahdin uzunluğu 4,20, genişliği 1,60 metredir. Şeref Salonu, 20 metre yüksekliğinde, 32 metre en ve 60 metre boyundadır.

Taşlar Çankırı civarından getirilmiştir. Bu, sarı ve açık kurşuni renkte bir taş çeşididir; birçok Roma âbidelerinde aynı taş kullanılmıştır. Hem gösterişli, hem de çok dayanıklıdır. Şeref Holünün yan duvarları Bilecik mermerindendir. Büyük lahdin mermeri Adananın Osmaniye kazasından getirilmiştir. Bu büyük mermer parçası, An-karada Türk sanatkârları tarafından büyük emek verilerek işlenmiştir.

Önceki MakaleAnkara Tiyatroları Hakkında Kısa Bilgi
Sonraki MakaleEdirne Hakkında Kısa Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz