Ankara’nın İklimi Hakkında Bilgi

2
401

ankaranın iklimi nasıldırAnkara’nın iklimi genel olarak iç Anadolu’nun step iklimi karakterlerini gösterir. İlk göze çarpan hususiyet, günlük ve mevsimlik sıcaklık farklarının fazlalığıdır. Kışlar soğuk geçer. Yaz mevsimine gelince, gündüzleri termometre çok fazla yükselir.

Geceleri nispeten serin geçer. Ankara şehrinde en sıcak ayın ortalama sıcaklığı 23°, en soğuk ayın ortalama sıcaklığı ise —0,5 tir. Sıcaklık, yaz mevsiminde hazirandan eylül ayına kadar, öğleden sonra gölgede 30° den fazladır. Kış mevsiminin şiddetli zamanlarında ise, termometrenin —20° yi gösterdiği olur (bir defa —25°).

Kıştan yaza ve yazdan kışa geçişler çabuk olur. Geçiş mevsimleri genel olarak kısa sürer.
Yağışlara gelince; İç Anadolu’nun diğer kesimlerinde olduğu gibi, Ankara ilinde de azdır. Yıllık yağış tutarları ortalama olarak Ankara’da 351 mm. Polatlı’da 336 mm dir.

Buna karşılık, ilin yüksek noktalarını teşkil eden Elmadağı ve tdris dağı gibi dağların yamaçlarında yıllık yağış tutarının 1 metreyi geçtiği tahmin edilebilir. Ankara’da yaz mevsiminin az yağışlı olması, en fazla yağışın kış ve ilkbahar mevsimlerine raslaması dikkati çeker.

Ankara şehrinde kaydedilen yıllık 341 mm. yağışın mevsimlere dağılış payı şöyledir: % 33 kış, % 33 ilkbahar, % 14 yaz, % 20 sonbahar. Kış mevsiminde yağışların bir kısmı kar halinde olur.

Kar bazı seneler pek kalın tabaka teşkil etmeyip, çabucak eriyip ortadan kalktığı halde, bazı yıllar yerde uzun müddet kaldığı olur. Ankara şehrinde karla örtülü günler sayısı bir sene içinde ortalama olarak 25 gün olarak hesaplanmıştır.

Önceki MakaleAnkaranın Tarım Faaliyetleri Nelerdir
Sonraki MakaleAnkara’nın Adı Nereden Geliyor, Tarihi

2 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz