Anne ve Babanızın Geçmişte Oynadıkları Oyunlar

0
423
anne be babalarımızın eskiden oynadığı oyunlar nelerdir
anne be babalarımızın eskiden oynadığı oyunlar nelerdir

Anne ve Babanızın Geçmişte Oynadıkları Oyunlar nelerdir, eskiden oynanan oyunlar nelerdir, geçmişteki oyunlar,

Anne ve babalarımızın eskiden oynadıkları oyunlar nelerdi? Nasıl vakit geçiriyorlardi? Tablet ve bilgisayar, cep telefonu gibi teknolojik aletler olmadan hiç canları sıkılmadan nasıl durabildiler işte anne ve babalarimizin eskiden oynadığı oyunlar..

Annelerimiz ve babalarımız eskiden şimdiki gibi teknolojik aletler, televizyonlar bile olmadan sokakta veya evin içinde arkadaşlarıyla hangi oyunları oynuyorlardı ? Günümüzde sokakta görmeye alışık olmadığımız bu oyunlar..

Topaç Oyunu : Topaç genellikle ağaçtan yapılırdı ve ip sarılarak hızlıca yere atılırdı ve hızlıca dönmesi sağlanırdı.

Kukalı Saklambaç : Normal saklambaç oyunundan biraz faklı olan kukalı saklambaç, teneke ile oynanırdı, oyunu başlarken birisi tenekeyi uzağa atar ve ebe onu gidip getirirken geri geri gelirdi, bu sırada tenekeyi getirince yine saklananlardan birisi tenekeyi fırlatırdı, ancak ebe onu görmemesi şartıyla, ebe gördüğü zaman kukaladım derdi.

Yakar Top : Topla oynanan bu oyun, iki takımdan oluşurdu, iki çizgi çizilir ve bu çizginin içinde olan takıma diğer takım topla vurmaya çalışırdı, topa deyen kişi oyundan çıkardı.

Körebe : Genellikle evin içinde oynanan bu oyun, alan geniş olduğu zaman kişiler uzaklara kaçtığı için daha dar mesafeli alanda oynanırdı, mesela odanın içi, ebenin gözleri eşarp ile bağlanır ve diğerlerini yakalaması istenirdi, ebe birini yakalayıp ismini söylediği zaman yakalanan kişi ebe olurdu.

Önceki MakaleAbbasiler Irak Dönemi Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleEskiden Oynanan Oyunlar Nelerdir?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz