Aöf Askerlik Tecil Ediyormu? Tecil İşlemleri Hakkında Herşey

2
120

aof-eskisehir-anadolu-universitesiAöf askerlik tecil işlemleri, Aöf askerliği tecil ediyormu, 2yıl üst üste aöf sınıfta kalınca tecil bozuluyormu, aöf kaç yaşına kadar askerliği tecil ediyor, aöf tecil işlemi aöf, 2013,

Değerli okurlar birçok genç arkadaş tarafından merak edilen aöf askerlik tecil işlemleri hakkında bu yazıda merak ettiğiniz yada bilmek istediğiniz hemen hemen tüm bilgilere değinmek istiyorum değerli okurlar. Bu yazıda askerlik tecil işlemleri hakkında aradığınızı bulacaksınız, buladıklarınız olursa alt kısımdan yorum yazarak bize sorabilirsiniz.

Arkadaşlar aöf tecil işlemleri zamanı geldiğinde özellikle liseyi bitiren yada 2 yıllık myo okuduktan sonra aöf ye kayıt olan arkadaşları yakından ilgilendiren bir konu, işte yeni yasalarla yeni askerlik tecil işlemleri hepsi bu yazımızda.

Aöf de 2 yıl üst üste sınıfta kalınca Tecil Bozulurmu ?

Eski kanuna göre aöf de 2 yılık üst üste sınıf tekrarı yapıldığında tecil bozuluyor ve yoklama kağıdı geliyordu, ancak düzenlenen ve değişen kanunla bu sorun ortadan kalktı. İşte yeni kanun (emin olmak için askerlik şubenizi arayıp sorabilirsiniz. )

Bu konuda Bülent Arınç’ ın açıklaması

Yeni çalışmada, üniversite öğrencilerini ilgilendiren bölümler de var.
Bülent Arınç, bu konuda da şunları söyledi:
“Fakülte ve yüksekokul öğrencilerinin askerlik ertelemesi şartlarından olan okula devam mecburiyeti ve iki yıl üstüste sınıfta kalmama zorunluluğunun kaldırılması da amaçlanıyor. ”

Yeni Askerlik Kanunu
MADDE 8 – 1111 sayılı Kanunun 35 inci maddesinin birinci fıkrasınının birinci cümlesi ile aynı fıkranın (C) ve (D) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı fıkranın (E) bendinde yer alan “92 nci,” ile (G) bendinde yer alan “son” ibareleri madde metninden çıkarılmıştır.
“Yoklama sırasında aşağıda gösterilen nedenlerle askerlik yapamayacakları anlaşılanların işlemleri ertelenir:”
“C) Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir.
Bitirdiği okulun dengi veya daha alt seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenmez.
Çift anadal programına kayıtlı yükümlülerin bir programdan mezun olmaları halinde askerlik erteleme işlemleri diğer anadal programındaki öğrenciliğine göre yürütülür.
86 ncı veya 89 uncu maddelere tabi olduktan sonra okula kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenmez.
Yurt dışında yükseköğretim kurumlarında öğrenim görenlerin askerlikleri, öğrenciliklerinin yetkili Türk makamlarınca tanınmasını müteakip yukarıdaki esaslara göre ertelenir.
Öğrencilerin okul kaydı, ilişik kesme, mezun olma gibi her türlü durum değişiklikleri okullarınca iki ay içerisinde kayıtlı bulundukları askerlik şubelerine bildirilir.
29 yaşına kadar askerlikleri ertelenenler, seferberlik halinde lüzum ve ihtiyaca göre askere sevk edilirler.
D) Savaş zamanı hariç olmak üzere, bir baba veya ananın iki oğlundan biri askerdeyken diğer oğlu, ikiden fazla oğlu olanlardan ikisi askerde iken diğerleri, oğullarından biri muvazzaf askerlik hizmetini bitirinceye kadar askere sevk edilmezler. Bu bendin uygulanmasında 20 yaşından küçük olanlar ile geçime yardım edemeyecek derecedeki maluller hesaba katılmaz. Bu işlemler celp ve sevk zamanında sevkin geciktirilmesi, birlikte askere alınacaklar için ise baba veya ana hangisinin bırakılmasını isterse, onun bırakılması suretiyle yapılır.”

Askeriye’nin Öğrenci Durum Belgesi İstemesi ?

Bazı askerlik şubeleri öğreniminiz devam ettiği halde Aöf den öğrenci durum belgesi istemektedir bu gibi sorunla karşılaştığınızda aöf büronuzdan ilgili öğrenci durum belgesini alıp ilgili askeriye ye teslim etmelisiniz.

Önceki MakaleAkşam 10:00 dan Sonra Elektrik Kullanımı Daha Mı Ucuz ?
Sonraki MakaleGalatasaray Schalke 04 Maçı Nezaman ? Hangi Kanalda Saat Kaçta

2 Yorum Yapıldı

  1. merabalar ben myo mezun oldum askelik tecilim bu sene sonunda bitiyo aöf kayıt yaptırtım.sormak iştedigim soru su ben mi askerlik subesine gidip askerligmi tecil ettiricem yoksa .aöf ögrenci işlerimi bunu hallediyo

  2. merhaba , isletme 4.snf ögrencsym 2yil myodan dgs ile aöf e kayt oldum kayt olurken herhangibir askerlik belgesi istenmedi sorum şu aceba okul bizim admıza askerlgi tecil etti mi? bunu askeriyeye bildirdi mi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz