Aristoteles’in Mantığı ve Önemi Hakkında Bilgi

0
136
Aristoteles'in mantığı

Merhaba, bu yazımızda Aristoteles’in mantığı ve önemi hakkında bilgi vereceğiz.

Hocası Platon’un düşünüş yönteminin, yol açtığı türden bir idea­lizm’e düşmek istemeyen Aristoteles, mantıkla ilgili Organon (araç. düşünce aracı) adlı yapıtında, gerçeğin tümel olduğunu, doğru bilginin tekilin değil tümelin bilgisi olduğunu söyledikten sonra, nesnelerle ve olaylarla düşünce arasındaki bağlantıyı daha sağlam olarak kurmaya çalışır. Platon’un idea, kendinin form dediği şeyin nesnelerin dışında değil içinde olduğunu; nesnelerin özünü oluşturduğunu söyleyerek, dü­şünceler dünyasını nesneler dünyası içine almış olur.

aristotelesHocası Platon’un düşünüş yönteminin, yol açtığı türden bir idea­lizm’e düşmek istemeyen Aristoteles, mantıkla ilgili Organon (araç. düşünce aracı) adlı yapıtında, gerçeğin tümel olduğunu, doğru bilginin tekilin değil tümelin bilgisi olduğunu söyledikten sonra, nesnelerle ve olaylarla düşünce arasındaki bağlantıyı daha sağlam olarak kurmaya çalışır. Platon’un idea, kendinin form dediği şeyin nesnelerin dışında değil içinde olduğunu; nesnelerin özünü oluşturduğunu söyleyerek, dü­şünceler dünyasını nesneler dünyası içine almış olur.

Doğru bilgi, kavram olarak akıl ile kavranmış tümelden duyum­larla algılanan tekilin bilgisini çıkarmakla sağlanır ki, bu Aristoteles’e göre tümdengelimle yapılır.

Tüm insanlar ölümlüdür, Sokrates bir insandır, Sokrates (de) ölümlüdür.

Bu akıl yürütme biçiminin önemi, onun büyük önermedeki an­lamı totolojik biçimde açması, yinelemesi değildir. Bilginin tekilin değil tümelin bilgisi (bir türün ortak niteliklerinin, bir kategorinin bil­gisi) olması gerektiğini göstermesidir.

Önceki MakaleNTLDR Eksik Hatası Çözümü
Sonraki MakaleErcan Taner Hangi Takımı Tutuyor

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz