Astronotlar Neden Uzay Elbisesi Giyerler?

0
446

Astronotlar Neden Uzay Elbisesi Giyerler?, Astronotların Uzay Elbisesi Giymelerinin Sebebi Nedir? Astronotlar niçin uzay kıyafeti giyerler?

Astronotlar Neden Uzay Elbisesi Giyerler?
astronot

Astronotlar özel olarak üretilen Uzay elbisesi giyerler peki ama bunun sebebi nedir? Astronotlar neden uzaya giderken daha rahat olan spor günlük kıyafetleri ya da evde giydiğimiz kıyafetleri tercih etmemektedirler? Hiç düşündünüz mü? Düşünmediyseniz hadi gelin birlikte bu konuyu inceleyelim…

Astronotların giymiş oldukları kıyafet tuluma benzer buna Uzay Elbisesi adı verilir.

Uzayda oksijen yoktur, oksijensiz uzay boşluğunda Astronotların yaşamlarına devam etmeleri için oksijene ihtiyaçları vardır. İşte bu kıyafet uzay boşluğunda yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirmesi için Astronotlara büyük oranda fayda sağlamaktadır, tabi nefes almalarını da kolaylaştırması buna dahildir.

Astronotlar uzay elbisesi ile pek çok işlevi kolaylaştırır, oksijen tüpü sayesinde bu kıyafet ile nefes alabilir, kaskı içinde yer alan özel bir düzenek ile diğer mürettebat ile kolay şekilde iletişime geçebilir.

Elbise özel olarak üretilmiştir, elbise hava geçirmemekte olup oluşabilecek kazalar neticesinde yırtılmalara karşı üst düzeyde dayanıklıdır. Astronot’un bakacı ise özel olarak üretilmiş ve gerekli durumlarda ışık sağlayabilmektedir. Gün ışınlarından koruyan özel bir saydam madde kullanılmıştır.

Böylece uzayda zorlu hava boşluğunda yaşamaya ve çalışmaya çalışan astronotların günlük yaşamları bir nebze de olsa bu kıyafetler sayesinde kolaylaşmaktadır.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here