Atatürk’ün Öğretmenler İle İlgili Sözleri

0
258
Atatürk'ün Öğretmenler İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün Öğretmenler İle İlgili Sözleri, Atatürk’ün öğretmenler hakkında söylediği sözler.

Atatürk, toplumumuzun yeni bir yüze kavuşmasında yepyeni devrimlerin ve Cumhuriyet’i kazanmamızda en çok payı geçen toplumumuzun önderidir. Atatürk yapmış olduğu devrimler ile toplum nezdinde büyük öneme sahiptir. Mustafa Kemal Atatürk, yaşamı boyunca pek çok savaşa girmiş ve bu savaşların pek çoğundan zaferle ayrılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuk sevgisinin çok fazla olduğu bilinmektedir.

Atatürk, öğretmenlere çok büyük değer vermiştir. Öğretmenler yeni cumhuriyet çocuklarını yetiştirecek bireyler olmasından dolayı öğretmenlerle ilgili söylediği sözlerden öğretmenlere vermiş olduğu değerin ne büyük olduğunu görmekteyiz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenlere verdiği değeri ve önemi gösteren sözler ;

 

1. Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…

2. Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir.

3. Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister.

Atatürk'ün Öğretmenler İle İlgili Sözleri
Mustafa kemal atatürk öğretmenler ile ilgili sözleri

4. Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.

5. Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.

6. Herkesin kendine göre bir zevki vardır. Kimi bahçe ile meşgul olmak, güzel çiçekler yetiştirmek ister. Bazı insanlar da adam yetiştirmekten hoşlanır.

7. En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretler olur.

8. Öğrenci ne yaşta ve sınıfta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakacak ve öyle davranacaksın.

9. Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.

10. Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

11.”Bir toplum ulus olabilmesi için mutlaka eğitimcilere, öğretmenlere muhtaçtır, onlar ki bir toplumu ulus haline getirirler.”

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here