B Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları

13
119

B harfi ile başlayan atasözleri nelerdir, kısaca atasözlerinin anlamları ile ilgili bilgileri buradan bulabilirsiniz değerli okurlar, bir önceki yazıda sizlere a harfi ile başlayan atasözleri ile ilgili detaylı atasözleri ve açıklamalarını yazmıştık. Bu yazıda ise b harfi ile başlayan atasözlerini ve anlamları ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Atasözleri Haritası 

A

B

C-Ç

D

E

F

G-Ğ

H

I-İ

K

L

M

N

O-Ö

P

R

S-Ş

T

U-Ü

V-Y

Z

B harfi ile başlayan Atasözleri ve Anlamları

Balık baştan kokar : Baştaki kişilerin, insanların, anne babanın çocuğun veya toplumda örnek olarak teşkil eden göz önünde insanların tutumu yanlış olursa diğer kişilerin de tutumu yanlış olur.

Başa gelen çekilir : İnsan hayatta tüm zorluklara katlanır ve mecbur kalırsa tüm olumsuzluklara katlanır.

Bir elin nesi var, iki elin sesi var : İnsan güç ve işbirliği yaparsa aşamayacağı zorluk ve yapamayacağı iş, altından kalkamayacağı hiçbir şey yoktur.

Borç yiyen kesesinden yer : Borç olarak alışveriş yapan kişi, mutlaka birgün aldığı şey, yaptığı harcama kendi kesesinden çıkacaktır. Borç olarak yaptığı harcamalar aslında kendi parasıdır. Er yada geç kendi cebinden çıkar.

Bugünün işini yarına bırakma : Bugün yapılması gereken bir iş varsa bunu asla başka bir zamana bırakma, çünkü yapılması gereken farklı bir iş çıkabilir bu açıdan önemli olan iş yine kalır ve dolayısıyla yapılması gereken iş varsa onu hemen yapın.

13 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here