Bedir Savaşı Hakkında Bilgi Tarihi Özeti

8
212

Bedir Savaşı Müslümanların Hz. Muhammet yönetiminde yaptıkları ilk savaş. 624’te (Ramazan ayının 17 ya da 19. günü) Medine’nin güneybatısındaki Bedir’de yapıldığından Bedir (Bedr) Savaşı adı ile bilinir.

Mekke’deki müşrikler (Putataparlar) Medine’de Müslümanlığın hızla yayılıp güçlenmesini önlemek için Hicret’in ikinci yılından sonra çareler aramaya başladılar. Hz. Muhammet’in öldürülmesi ve Medine’deki Müslümanların bu kentten çıkarılması yolundaki başvuruları Abdullah bin Übeyde kabul etmeyince Müslümanları savaşla ortadan kaldırmayı kararlaştırdılar.

Savaş için parasal destek sağlamak amacıyla hemen bütün Mekkelilerin katıldığı bir ticaret kervanı Suriye’ye doğru yola çıktı.

Müşriklerin tasarısını öğrenen Hz. Muhammet, bu tasarıyı sonuçsuz kılmak için seriyyeler (düşman üzerin gönderilen küçük süvari birlikleri) ile tür kervanlara baskınlar yapılmasını kararlaştırdı. Ancak Suriye yolundaki müşrik kervanı Ravha mevkiinde pusu kurmuş İslam birliğine görünmeden kaçmayı başardı. Hz. Muhammet kervanı dönüşte pusuya düşürmek içi hazırlıklara başladı. Kervanın Bedirden geçmesi gerekiyordu.

Hz. Muhammet 312 kişilik bir Müslüman birliği ile Medine’den hareket etti. Bu arada müşrik kervanının başındaki Ebu Süfyan durumu öğrenmiş, kervanın yolunu değiştirdiği gibi Mekkelilerden yardım istemişti. 950 kişilik Mekkeli putatapar birliği Bedir’e doğru yola çıktı. Müslüman birliği Bedir’e onlardan önce vardı ve tüm su kuyularını kapatarak bir tek kendi bulundukları yerdeki kuyuyu açık bıraktı.

14 Mart 624 günü müşrikler ve Müslümanlar karşıkarşıya geldi. Müşriklerden Müslümanların kuyusunu yıkmaya yeltenen Esvet’i Hz. Hamza öldürdü. Daha sonra zamanın geleneği uyarınca teke tek çarpışmalar başladı. Hz. Hamza Utbe’yi, Hz. Ali, Velit’i öldürdü. Sonra Şeybe ile döğüşen Ubeyde’ye de yardım edip onu da öldürdüler. Daha sonra iki askeri birlik arasında toplu çarpışma başladı.

Müslümanlar sayıca az olmalarına karşın. Hz. Muhammet’in uyarladığı taktik ve stratejisi ile daha düzgün ve bilinçli savaştıklarından düşman karşısında kesin bir yengi kazandılar. Müslümanlar çarpışma sonucu 14 şehit verdi. Buna karşılık karşı taraftan komutanları Ebu Cehil başta olmak üzere 70 kişi öldürüldü, 70 kişi tutsak alındı. Bedir Savaşı İslamlığın yayılıp güçlenmesinde büyük etken oldu.

Bedir Savaşına katılan 312 kişilikmüslüman birliği kısa sürede düzgün askeri birlik haline gelecek olan askeri birliğin çekirdeğini oluşturdu.

Önceki Makale2011 universiade kış olimpiyatları erzurum kutlama gösterisi ile start verildi
Sonraki MakaleBehçet Hastalığı Nedir? Tedavisi Belirtileri

8 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz