Bilgisayar Programlama Dilleri

0
130

İnsanlar arasında olduğu gibi bilgisayarla haberleşme için kullanılan sistem de bir dil oluşturur. Dil simgeler, bu simgelerden yapılan sözcükler ve sözcüklerin geçerli biçimde kullanılmasını sağlayan sentaks kurallarından oluşur. Bilgisayarla yaptırılmak istenen iş, program olarak, araca, tanıyıp anlayacağı bir dilde verilir. Bu dile bilgisayar dili ya da programlama dili denir.
Bilgisayar dilinin kullanıcının alıştığı dillere benzemesi, aracın kullanılmasını kolaylaştırır. Bununla birlikte, haberleşme dilinin aracın yaptığı işlemlere de yakın olması istenir. Geliştirilmiş olan bir dil böylece aracın kendi işlem komutlarıyla kullanıcının işlemleri anlatım biçimi arasında ortalama bir çözüm olmalıdır.
Bellek adreslerini açık olarak belirterek aracın sayısal işlem kodlarını kullanan dile MAKİNE DİLİ (MACHİNE CODE) adı verilir. Bir aracın özel komutları sayıca çok olduğundan, bu tür dilerin öğrenilmesi zordur. Ayrıca komutların sayısal bir biçimde kodlanması da zordur. Kodlama, çoğunlukla 16 tabanına (hexadecimal) göre yapılır. Komutlar en element işlemleri gerçekleştirdiklerinden bu tür bir dille yazılan programlar uzun ve karışık yapılı olurlar. Ancak bu dilde yazılan programların çalışma hızları yüksektir. Araç dillerinin bu sakıncalarından kurtulmak için, kullanımı ve anlaşılması kolay programlama dilleri geliştirilmiştir.

programlama dili nedir
programlama dili nedir

Bilgisayar dilleri düzeylerine göre sı-mflandınldığı gibi amaç ve sağladıkları olanaklara göre de sınıflandırılırlar. Bilimsel ve teknik konulara elverişli diller ticari ve iş uygulamalarına elverişli dillerden farklıdır. Ayrıca kimi diller bilgisayarla yakından haberleşmeyi, karşılıklı etkileşmeyi de etkin olarak sağlar.
Günümüze kadar pek çok bilgisayar dili geliştirilmiştir. Bunlardan yaygın olarak kullanılanları; Ticari uygulamalı dillerin en yaygını COBOL (Common Business Oriented Language); hemen hemen İngilizce gibidir. Bu nedenle öğrenilmesi ve programların başkalarınca anlaşılması kolaydır. Bilimsel ve teknik konularda yaygın olarak ALGOL (Algo-ritmic Language) ve FORTRAN (Formula Translation) kullanılır. Bunların her ikisi de yüksek düzeyli dillerdendir. Fortran geliştikçe adı da FORTRAN, FORTRAN II, FORTRAN IV VS FORTRAN olarak değişmiştir.

Önceki MakaleProtein İçeren Besinler Proteinlerin Görevi Nedir Önemi Özellikleri
Sonraki MakaleHz. İsa’nın Hayatı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz