Bitki hücresi sentriol olmadan nasıl bölünür

0
727

Hayvan hücresinde bölünmeyi sentrioller yapar, fakat bitki hücresinde sentrioller yoktur, bitki hücresi sentrioller olmadan nasıl bölünür.

 

Hayvan hücrelerinde iğ ipliklerini oluşturup bölünmeyi sağlayan sentriollerdir. Fakat bölünme için gerekli olan sentrioller değil iğ iplikleridir. Bitki hücresinde iğ ipliklerini oluşturma görevini sitoplazma görür. Yani bitkiler de hayvanlarda olduğu gibi iğ iplikleri yardımıyla, sentrozoma ihtiyaç duymadan bölünür.

Bitkilerde bulunmayan sentriollerdir, Tohumlu bitkilerle bazı başka organizmaların sentrozomlarında sentriyol bulunmaz. Normalde sentriyollerin görevi hücre bölünmesi sırasında iğ iplikçiklerinin oluşumunu sağlayan merkezler olan sentrozomlara yardımcı olmaktır. Hayvan hücresinde sentrozomların her biri ikiye ayrılıp hücrenin kutuplarına giderken iğ ipliklerini meydana getiriler. Sentriyol içermeyen bitki hücrelerinde ise iğ iplikleri profaz evresinde çekirdeği çevreleyen “duru bölge”den meydana gelir. Sonuç olarak bölünme için esas olarak gerekli olan iğ iplikçiklerinin sentezi hayvan ve bitki hücrelerinde farklı yollardan da olsa yapılmış olur.

bitki ve hayvan hücresinde hücre bölünmesi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here