Biyoçeşitliliğin Önemi Nedir? Kısaca

0
642
Biyoçeşitliliğin Önemi Nedir

Biyoçeşitliliğin Önemi Nedir? Kısaca, Biyoçeşitlilik önemi hakkında bilgi maddeler halinde.

Evrende canlı varlıklar denildiği zaman binlerce, milyonlarca canlı türü var olmakta ve yaşamaktadır. Bu canlı türlerinin her birinin bir dengesi ve her bir canlı türünün diğer canlı türü için büyük öneme sahiptir.

Yani canlı türlerinin birisinin var oluşu diğer canlı türünün dengesini kurmaktadır. Kısacası evrende mükemmel bir denge kusursuz şekilde işlemektedir. Ancak insanoğlunun yaptığı birtakım faaliyetler sonucunda son yıllarda bazı canlı türleri yok olmakta ve yok olma tehlikesi geçirmektedir.

Bu bahsettiğimiz dengenin korunmasında biyoçeşitliliğin de büyük payı vardır. Biyolojik çeşitlilik ne kadar fazla olursa görev paylaşımı da o kadar artmakta ve ortaya kusursuz işleyen bir dünya çıkmaktadır.

Biyoçeşitliliğin Önemi Nedir? Kısaca
leş yiyiciler

Örnek verecek olursak, dağ başında bir hayvan öldü diyelim bu tavşanı akbabalar, leş yiyiciler anında ortadan kaldıracak ve kokmasını önleyecektir. Bazı canlı türlerinin yaşayabilmesi ve var olabilmesi için diğer canlı türlerini tüketmesi gerekir, bu da aslında ortadan kaldırılan canlı türünün doğadaki dengesini korumak için yani fazla üremelerine engel olmak ve onları kontrol altında tutmak için bir dengedir. Sonuç olarak her şeyin altından denge çıkmaktadır. Fakat insanoğlunun fil dişlerini satarak kendine çıkar sağlaması, para kazanması için fillerin öldürülmesi, para kazandıkça daha fazla filin öldürülmesi ile fillerin yaşamı tehlikeye girmiştir. Bu yüzden doğada bir denge vardır ancak insanoğlu bu dengeyi bozmakta, yaptığı bilinçsiz hareketler ile dengeyi katletmektedir.

Bu bakımdan doğadaki biyolojik çeşitliliğin bu muazzam dengenin doğru ve kusursuz işleyebilmesi için gerekli bir unsurdur.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here