Cahiliye Dönemi Kavramının Anlamı Ve Bu Dönemin Özellikleri

1
249
Cahiliye Dönemi Kavramının Anlamı ve Bu Dönemin Özellikleri Kısaca

Cahiliye Dönemi Kavramının Anlamı ve Bu Dönemin Özellikleri Kısaca. Cahiliye Dönemi Ne Demektir.

Cahiliye dönemi, bu yazımızda cahiliye döneminin özelliklerini ve cahiliye isminin nereden geldiği konusunda bilgileri bulabileceksiniz.

Cahiliye dönemine ismini veren cahiliye kelimesi dini bir tabirdir. Allah’a inanan insanlar kendilerinden önce yaşayan insanlara cahiliye dönemi adını vermişlerdir.

İslam dininin ortaya çıkmadan önce, insanların yaşayışlarının, sosyal ilişkileri ve toplumsal tüm hareketlerinin İslam dininin ortaya çıkışından sonra cahiliye dönemi diye adlandırılmasıdır.

Yani günümüzde bizim anladığımız şekliyle bir “cahillik” söz konusu değildir, çünkü insanlar o dönemde de taş eserler yapıyorlar, heykel traş, oyma, yazı gibi pek çok farklı eserleri yapabilmekte ve başka toplumlarla iletişime geçebiliyorlardı.

Yani sonuç olarak cahiliye döneminin bizim günümüzde bildiğimiz gibi sosyolojik anlamda cahiliye ile ilgili bulunmamaktadır. Cahiliye döneminde de insanlar pekala güzel şekilde eserler vermişlerdir.

Günümüzde cahiliye dönemi lafı sosyolojik olarak kullanıldığı için birtakım yanılsamalara sebebiyet vermektedir. Bunun sonucunda bu yanılsama ile birlikte toplumda cahiliye dönemi anlayışı bu dönemdeki insanların okuma yazma bilmedikleri, herhangi bir sanat eseri yapamadıkları sanılmaktadır oysa bu çok yanlış bir anlayıştır. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu dönemdeki insanlar oldukça güzel eserler vermiş ve farklı medeniyetlerle iletişime geçmiş onlardan etkilenmiş ve etkilemişlerdir.

Bu dönemin başlıca özellikleri;

-Kumar, içki yaygındı.

-ırkçılık vardı.

-Rüşvet yaygındı.

-Tefecilik vardı.

-Zina yaygındı.

-Kadın satışları vardı.

-Hurafelere inanmaktaydılar.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here