Canlılarda üremenin amacı nedir?

0
333
kuş yavrusu

Canlılarda üremenin amacı nedir? Bütün canlılar Dünya’ya gelir gelmez bağımsız yaşayabiliyor mu?

Canlılarda üremenin amacı nedir?
kuş yavrusu

Bütün canlıların yaşamlarının en temelinde üreme içgüdüsü vardır. Canlılar nesillerini devam ettirmek için Dünya’ya bir yavru bırakmak için yaratılmışlardır.

Üreme ile birlikte her canlı kendi kalıtsal özelliklerini yavrusuna aktarır, yavrular bu özellikleri taşır ve onlar da kendi yavrularına bu genetik ve kalıtsal özelliklerini aktararak hayatına devam eder.

Canlılar Dünya’ya geldikleri zaman bağımsız olarak yaşayamaz, ilk başta annesine bağımlı şekilde yaşar ve ardından kendi hayatını kendisini devam ettirecek şekilde yaşamaya başlar.

İlk etapta yavru her şeyi annesinden öğrenir, hayvanlar avlanmayı, insanlar konuşmayı, yürümeyi, gibi çeşitli temel hayatta kalma eylemlerini canlılar anneden ve diğer aile bireylerinden sağlar.

Dolayısıyla canlılar dünyaya geldiklerinde annelerine bağlı olarak yaşamına devam eder hayata adapte olana kadar anneyle kalır ardından hayatlarına özgür şekilde kendileri devam ettirebilir.

İnsanlar bu konuda daha farklı bir yaşama sahiptir, aile kavramı önemli olduğundan çocuklar 18 yaşına gelene üniversiteye gidene kadar ailesiyle birlikte kalmaktadır.

 

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here