D Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Anlamları

22
198

Bu yazıda D harfi ile başlayan atasözleri ve ne anlama geldikleri, kısaca anlamlarından bahsedeceğim değerli okurlar, d harfi ile başlayan 8 bilindik atasözümüz vardır, halk arasında en çok bilinen herkes tarafından kullanılan atasözlerdir bunlar, pek kullanılmayan herkes tarafından bilinmeyen, üstü tozlanmış atasözleri hariçtir bu yazıda değerli okurlar.

Atasözleri Haritası 

A

B

C-Ç

D

E

F

G-Ğ

H

I-İ

K

L

M

N

O-Ö

P

R

S-Ş

T

U-Ü

V-Y

Z

D harfi ile başlayan atasözleri ve anlamları

Dağ başına harman yapma savurursun yel için, sel önüne değirmen yapma öğütürsün sel için : yapacağın iyi bir işi sonunu iyice hesaplamadan yapma, o işe etki yapacak etmenleri önceden hesaplamak gerek, yoksa uğraşların boşa gidebilir.

Dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur : İnsanlar hareketli varlılardır, hernekadar birbirine uzak olsalar bile bir gün karşılaşıp, görüşüp buluşabilirler.

Damlaya damlaya göl olur : Küçük olan şeyler çok olan şeylerin yanına giderek, toplanırlar ve kocaman birşey haline gelirler dolayısıyla bunun önemini bilmek ve ona göre davranmak gerekir.

Davulun sesi uzaktan hoş gelir : Bazı durumlarda insan içindeyken rahatsız olabilir ancak, bazı insanlar dışarıdan bakıp imrenir ve özenebilirler. Dolayısıyla bu gibi durumlarda bu atasözü kullanılır.

Demir tavında dövülür : Demir gibi aynı hayatta da normal işimizde, herşeyin yapılması gereken bir zaman vardır o zamanı geçirmemek gerekir.

Denize düşen yılana sarılır : Tehlike anında insan hiç olmadık şeylerden bile medet umar hale gelir.

Dervişin fikri neyse zikri de odur : İnsan normal hayatında neyle meşgulse, konuştuklarından bu belli olur.

22 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here