Denizde-Duşta Uzun Süre Kalındığında Neden Parmak Uçları Buruşur?

0
179

Denizde-Duşta-Banyoda Uzun Süre Kalındığında Neden Parmak Uçları Buruşur?, Banyoda uzun süre duş aldığımızda neden parmaklarımızın ucu buruşur, uzun süre duş alınca parmak uçları neden buruşuyor.

Sizler de fark etmişsinizdir zaman zaman yaz aylarında denizde fazla kaldığınızda ya da havuzda veya duş alırken banyoda fazla kalındığında parmak uçlarımızın ucu buruşur. Peki ama bu neden böyle olur. Genellikle parmak uçlarımız ve el içlerimizde buruşukluk meydana gelir.

Denizde-Duşta Uzun Süre Kalındığında Neden Parmak Uçları Buruşur?

Peki ama bu neden böyledir? Neden parmak uçlarımız buruşur? Yıllar önce okuduğum bir yazıda tam olarak kaynağını hatırlayamamakla birlikte şöyle diyordu; “Uzun süre su altında veya içinde kalındığı zaman sudan kaynaklanan kayganlığı en aza indirmek için parmak uçlarımız buruşur, bunun sebebi su içinde diğer nesneleri daha iyi kavrayabilmek içindir.” Şeklinde idi. Bu kaynak ne derece doğru bilmiyorum sadece hafızamın tozlu bölgesinde kalmıştı şimdi yazıyı yazarken aklıma geldi ve paylaşmak istedim.

Başka kaynaklar ise şu şekilde yazmaktadır ;

Suya uzun süre mağruz kalmak keratin tabakasının yok olmasına sebebiyet verir. Keratin tabakası uzun süre suya mağruz kalması halinde yok olur bu yüzden parmaklarımızda veya elimizde, ayağımızda buruşukluk ortaya çıkar.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here