Destek ve Hareket Sistemi Vücudumuzun Sağlığı

0
81

soru-gonderBizim için çok önemli olan hareket sis­temimizin sağlığına çok dikkat etmemiz gerekir. Hareket sistemimizin sağlığı de­mek, kemiklerimizin, kaslarımızın ve ek­lemlerimizin iyi gelişmesi, zararlı etkilerden korunması ve bakı­mı demektir.

İnsanlar doğduktan sonra giderek büyürler. Vücudun bü­yümesi ve gelişmesi 20 yaşları­na kadar sürer. Bu süre içinde kemikler uzar, kalınlaşır ve sağ­lamlasın, Kemiklerle birlikte kas­lar da büyür ve kuvvetlenir. Bü­yüme döneminde kemik, ve kaslarımızın büyüyüp güçlen­mesine, düzgün ve sağlam ol­masına bizim davranışlarımızın da katkısı çok olur.

Ayakta dururken, yürürken, otururken, bir şey kaldırırken, ağırca bir şey taşırken vücudu­muzu dik ve doğru tutmaya dikkat etmeliyiz. Otururken eğ­ri oturmak, kambur durmak, is­keletimizde eğriliklere yol açar. Sürekli olarak tek elle taşınan okul çantası, omurgamızın ve bazı kemiklerimizin yapısının bozulmasına sebep olur. Bu yüzden sırtta taşınan okul çan­taları daha uygundur. Kemik­lerimizin ve kaslarımızın iyi gelişmesı için, yaşımıza uygun sporlar yapmak çok yerinde olur.

Bunun dışında her gün kısa bir süre de olsa beden hareketleri yapma alışkanlığı kazanmalıyız. Böyle bir alışkanlık hem büyüme ve gelişme çağında hem de daha sonraki yıllarda hareket sistemimiz, için çok yararlı olacaktır. Buna karşılık, küçük yaşlarda ağır sporlar yapmak hareket sis­temimizin gelişmesini engelleyebilir.

Kemiklerimizin ve kaslarımızın gelişip güçlenmesi için beslenmemize de dikkat etmeliyiz.Dengeli beslenmek, çeşitli besinler al­mak, hareket sistemimizin sağlıklı gelişme­sini sağlar. Aynı zamanda temiz hava ve bol güneş, kemiklerimizin ve kaslarımızın gelişmesi için çok gereklidir.

Kemiklerin gelişmesinde özellikle ma­densel tuzlar, kalsiyum ve D, A, C vitamin­lerinin önemli etkileri vardır. Yetersiz alı­nan D vitamini sonucu raşitizm denen ve kemiklerin yumuşayıp eğrilmesine yol açan bir hastalık oluşur.Kasların gelişmesinde ise proteinli be­sinler çok gereklidir. Yeterli protein alın­madığında kaslarda incelmeler ve den­gesiz gelişmeler görülür.Kasların ve kemiklerin gelişmesinde, vücudun alacağı su miktarı da önemlidir.

Bu yüzden gelişme çağındaki çocukların ve gençlerin bol su içmeleri yararlı olur. Bu çağdaki çocuklar ve gençler, içinde bol protein, madensel tuzlar, kalsiyum. D, A, C vitamini bulunan besinler almalıdır. Et, süt, yumurta, tereyağı, peynir ve mey­ve gibi yiyecekler, çocuk ve gençlerin beslenmesinde en önemli yeri tutmalıdır.

Sağlıklı ve iyi gelişmiş iskelet ve kaslara sahip olmak için, vücudumuzu kazalara karşı da korumalıyız. Dikkatsizlik sonucu uğrayacağımız kazalarda kaslarımızın lif­leri ve kirişleri kopabilir. Kemiklerimiz kırılıp eklem yerlerinden çıkabilir ya da eklem­lerimiz ezilip burkulabilir.

Böyle durumlarda mutlaka uzman bir hekime başvurmalıyız. Bilmeyen kişiler ta­rafından tedavi edilmeye çalışılan kırık ve çıkıklar bizi sakat bırakabilir.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here