Devşirme Sistemi Nedir? Kısaca

0
418
Devşirme Sistemi Nedir

Devşirme Sistemi Nedir? Kısaca maddeler halinde. Devşirme sistemi neden yapılmıştır amacı nedir?.

Devşirme Sistemi Nedir? Kısaca
devşirme sistemi nedir

Osmanlı Devleti topraklarını çok büyük coğrafyalara kadar genişletmiş ve bu alanları yönetmeyi yüzyıllar boyunca başarmış bir büyük imparatorluktur.

Osmanlı Devleti’nin bu denli büyük bir devlet haline gelmesinde ve sürekli gelişerek yeni yerleri fethetmesinin altında yatan farklı sebepler mevcuttur.

Bunlardan bir tanesini işleceğiz bu yazıda, bunun adı da devşirme sistemidir.

Devşirme sistemi, Osmanlı Devleti’nin Rumeli ve Balkanlarda fethettiği topraklarda ele geçirdiği genç ve yetenekli çocukları alarak iyi bir eğitim verildikten sonra sınava tabi tutulması bu sınavdan başarılı olan çocukların yönetici kadrolarına atanmak üzere eğitim verilmesi ve başarısız olan çocukların ise asker yapılmasıdır.

Devşirme sistemi Osmanlı’dan önce Roma, Bizans gibi devletler tarafından da uygulanmıştır. Devşirme sistemi ilk kez Çelebi Mehmet tarafından balkanlarda uygulanmaya başlanmıştır.

2. Murat zamanında ise kanun haline getirilmiştir. Önceden Rumeli bölgesinde uygulanan devşirme 15. yy zamanında Anadolu’da da uygulanmaya başlandı.

Devşirme sistemi ile gelen çocuklar güçlü ve dövüşmeye yatkın olanlar Yeniçeri ocağına, zeki ve yetenekli olanlar ise saraya alınırdı.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here