Dilekçe hakkımızı hangi durumlarda kullanabiliriz

0
87

Dilekçe hakkımızı hangi durumlarda kullanabiliriz, dilekçe hakkı ne zaman kullanılır, dilekçe hakkı hakkında bilgi.

Dilekçe hakkı anayasa ile belirlenmiş ve tüm vatandaşlara tanınan bir haktır. Toplumda yaşayan her birey kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerini TBMM ve yetkili makamlara yazı ile başvuruda bulunabilir. Dilekçenin sonucu kendilerine yazılı olarak geri bildirim yapılır.

Toplumda yaşayan bireyler kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili aldıkları hizmetler yeterli değilse, yada kamu kurum ve kuruluşu üstüne düşen bir görevi yerine getirmiyorsa şikayet olarak dilekçe verilebilir ya da aynı şekilde öneri ve istek olarak da dilekçe vermek mümkündür.

Toplumda yaşarken sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz ve buna uygun şekilde davranmalıyız. Buna uygun şekilde davranmadığımız zaman kanunlar karşısında cezalı duruma düşebiliriz. Bunların önüne geçmek için hak ve sorumluluklarımızı bilmeli ve buna uygun şekilde hareket etmeliyiz.

Not  : Dilekçe hakkımızı kullanabilmek için öncelikle dilekçe nasıl yazılır ya da boş dilekçe örneği ihtiyacımız var. Linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here