Doğru sözlü olmak insanları ikna etmede bize nasıl fayda sağlar?

0
399

Doğru sözlü olmak insanları ikna etmede bize nasıl fayda sağlar?

Doğru söz insanlar tarafından itibar kazanılması anlamına gelir. Eğer bir yerde konuşurken doğru bir söz söylediğimizde anlık olarak belki onun yalan veya doğru olduğu analiz edilemeyebilir ancak aradan belli bir zaman geçtiğinde orada dinleyici olan kişiler sizin söylediğinizi farklı ortamdan teyit ettiklerinde yani doğru söylediğinizi gördüklerinde işte o zaman sizi dinleyen kişilerin gözünde yükselirsiniz.

Aynı şey yalan için de geçerlidir, eğer yalan konuştuğunuzda sizi dinleyen kişiler belli bir süre sonra söylediklerinizin yalan olduğunu anladığında itibarınız düşecek ve o kişiler için istenmeyen adam pozisyonunda olacaksınızdır.

Dolayısıyla doğru sözlü olmak insanları ikna etmekte direkt olarak etkilidir. Doğru ve güvenilir olmakla bilinen bir kişinin söylediklerine daha fazla önem verilir ve onun söyledikleri daha değerlidir.

İnsanlar her zaman doğru söyleyen kişilere daha fazla değer verirler, güvenilir olmak ve doğru söz söylemek dürüst olmak toplumda her zaman insanları etkileyen ve güven veren durumlardandır.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here