Dosya Uzantısı Nedir ? Ne Demek ?

1
150

dllDosya uzantısı nedir ? Ne anlama gelir ? Dosya uzantısı ile ilgili olarak sizlere 6 sayfa dolu dolu yazardım ama şuan buna gerek olduğunu düşünmüyorum : ) dolayısıyla kısadan size “dosya uzantısı” nın ne olduğundan bahsedeceğim.

Dosya uzantısı bir dosyanın türünü belirler, örnek olarak “kemalcayiroglu.mp3” şeklinde bir dosya gördüğümüzde mp3 formatının ses ile ilgili olduğu için anlarız ki bu bir ses dosyası.

Tabi uzantılarına bakarak dosyanın ne tür bir dosya olduğunu bilmek için de belli başlı dosya uzantılarını ezbere bilmek gerekiyor. Bu da bilgisayarla haşır neşir olan kişiler zaten .mp3,.mp4, .avi gibi formatların hangi dosya türü olduğunu gözü kapalı bileceklerdir.

Başka bir örnek ise, “yillıkplan.doc” dosyası ise bir microsoft word dosyasıdır, bu dosyayı açtığımızda otomatik olarak word ile açılacaktır, tabi eğer bilgisayarımızda ms office programları yüklü ise.

Dosyanın uzantısı dosyanın türünü belirlemektedir, her programın kendine özgü uzantı şekli vardır, ve hiçbir uzantı bir başka programın uzantısı ile çakışmaz.

Dosya uzantısını değiştirme

Önceki MakaleMütevazi Nedir, Ne Demek ? Kelime Anlamı
Sonraki MakaleDosya Uzantısı Değiştirme

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz