Düğün ve Bayramlar geçmişte nasıl kutlanıyordu

0
92

Aile büyüklerinizle görüşme yaparak düğün ve bayramların geçmişte nasıl kutlandıkları hakkında bilgi alınız.

Düğün ve bayramlar gün geçtikçe sürekli olarak değişmekte ve farklı bir boyuta doğru evrilmektedir. Bunun değişmesinde en temel nokta teknolojinin gelişmesidir. Teknoloji gelişiyor teknolojinin gelişmesi ile birlikte düğün ve bayramlar farklı bir noktaya geliyor değişiyor.

Eskiden At ile gelen gelinler şimdilerde son model arabalarla gelmektedir. Eskiden evin bahçesinde ya da sokakta yapılan düğünler şimdi kır bahçelerinde yemekli olarak düzenlenmektedir.

Düğünler bu bağlamda geçmişle kıyaslandığında oldukça farklılık göstermektedir. Kültürel değerlerimizden olan düğünlerimiz geçmişle günümüzde teknolojinin gelişmesi ile oldukça büyük fark yaşamıştır.

Bayramlar ise eskiden aile büyükleri ile birlikte toplanılarak el öpülür, komşu ziyaretlerine gidilerek bayramlaşma yapılır ve bayram doyasıya kutlanırdı.

Günümüzde çocuklar tabletlerden başını kaldıramıyor ve bayramdan istenilen tat alınamamaktadır.

Eski bayramlarda küçükler büyüklerini ziyarete giderek bayramlaşırlar ve aile bireyleri hep birlikte olurdu.

Eskiden aile büyükleri evlerine bayramlaşmaya gelecek olan ziyaretçiler için birkaç gün önceden baklavalar yapardı. Bu baklavalar gelen misafirlere ikram edilirdi.
Çocuklar aile büyüklerinin ve akrabaların evine giderek el öperdi.

Ne yazık ki teknolojinin gelişmesini örnek alıp bizlerin de daha iyi teknolojiler üretmemiz gerekirken sadece oyunların başında çakılı kalarak boşa zamanımızı harcamaktayız.

Tüketen değil üreten birey olmalıyız..

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here