Dünya Savaşının Kaderini Değiştiren Makine “Enigma”

1
205
Dünya Savaşının Kaderini Değiştiren Makine Enigma

Gerçekten bir makine koskocaman bir savaşın seyrini değiştirebilir mi ?Eğer bu makine enigma ise bu mümkün gelin şimdi hep beraber bu makinenin kısaca özelliklerinden bahsedelim.

Enigma daktiloya benzeyen bir cihazdır.Ağırlığı 12 kilogram civarında ve dört bölümden oluşmaktaydı.Ön yüzünde operatörün kullandığı yüzde bağlantı panosu mevcuttur.Bağlantı panosunun üst kısmında ise lambalar ve rotorlar bulunmaktaydı.Klavye düz veya şifrelenmiş metinleri girmeye yarıyordu.Üst kısımlarda anlık yanıp sünen lambalar ise şifrelenmiş harfleri göstermekteydi.Şifreli harfler girildiğinde yanıp sönen lambalar düz metin karşılıklarını gösteriyordu.

Enigma iki operatör tarafından kullanılan bir makineydi.Bir operatör gereken metinleri makineye girerken diğer operatör ise şifrelemeleri hazırlamak için yanıp sönen lambaları not alıyordu.Şifrelenen metinler telgraf, radyo gibi araçlarla alıcıya ulaştırılıyordu.

Enigma temel olarak bir “yerine koyma” şifreleme sistemiydi ve bu sistem dünya savaşının seyrinin gerçekten değişmesine neden oldu.

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here