En Eski Ezan Kaydı

0
192
Hilal Esir Kampı

Esir bir müslüman Rus askerinin ezan okuması 1915. Bu tarihi ses kaydı 1915 yılında İtilaf güçlerinde (İngiltere Rusya Fransa Ordularında) bulunup bize esir düşen Müslüman sömürge askerlerinden birinin orjinal sesidir. Sanırım dünyada bulunan en eski ezan ses kaydı. Rus ordusunda bulunan Müslüman Tatar askerinin ezan okuması fanograf ile kayda alınmış günümüze ulaşmış. Kaydın Berlin yakınlarında bulunan (Wünsdorf) Hilal kampında yapıldığını düşünüyorum.

En Eski Ezan Kaydı

Burada çok esirin ses kaydı alındı. Kimi ezan okudu kimi Kuranı Kerim kimi şarkı türkü söyledi kimi gönlünden gelenleri söyledi kimide eline tutuşturan metni okudu. Alman imparatoru Wilhelm buradaki Müslüman esirleri kazanmak bunlardan ordu kurmak istiyordu fakat proje istenilen duruma gelmedi. Hilal esir kampının çok kaliteli filmini yayınlamıştım. Burada alınan ses kayıtları malesef akademisyenler tarafından doğru düzgün incelenmedi. Ben bazı ses kayıtlarına ulaştım fakat dil bilmediğim için ne dediklerini anlayamadım. Mesela Hindistan’ın Pencap eyaletinden getirilen Müslüman askerlerin ses kayıtları var. Hintçe konuşuyorlar. Bunların çevrilmesi lazım.

Wünsdorf Hilal esir kampı

(Wünsdorf) Hilal esir kampına İstanbul dan dönemin pek çok entellektueli şairi yazarı ziyaret etmiş. Burada esirlere hitaben konuşmalar yapmışlardır. Bu esir kampına konuşma yapmaya gelen ünlülerden bazıları Mehmet Akif Ersoy, Abdülaziz Çaviş, Abdürreşit İbrahim, Şeyh Salih Et-Tunusi, Halim Sabit, Alimcan İdris .kampın camisinde esirlere hitaben konuşmalar kaydada alınmıştır.

Peki bu Müslüman askerler nasıl kandırıldılar. İnternetin radyonun televizyonun olmadığı en hızlı iletişimin telgraf olduğu bir ortamda İngilizler İstanbul işgal edildi İslam Halifesini Almanlar kaçırdı. Esir edildi. Onu tekrar kurtaracağız diyerek Müslüman kitleler arasında propaganda konuşmaları yaptılar bildiriler dağıttılar. Ve bu Müslümanları kandırıp vatanlarından yurtlarından binlerce km mesafedeki savaş meydanlarına sürdüler.

1. dünya savaşı

Wünsdorf Hilal Esir Kampı

İşte bu kampta bu yanlış bilgiler düzeltilip gerçek anlatılmaya çalışıldı. Sonuçta savaş bir gün bitecek bu insanlar vatanlarına geri dönerlerse işin gerçeğini etraflarındaki insanlara anlatıp yeni nesilin bilinçli olması bir daha aynı yanlışa düşülmemesi amaç buydu. Esirlere çok iyi davranıldı. Dayak işkence kötü muamele yapılmadı. İbadet etmeleri için kampın ortasına bir cami inşa edildi.

Birazda bu kamp hakkında bilgi verelim. Almanya içinde 20 civarı esir kampı var. En meşhuru başkent Berlin’e 45 km mesafedeki Wünsdorf (Hilal) kampıdır. 1915 yılında buradaki Müslüman esirler için Bir cami yapılmıştır. Bu Almanya da yapılan ilk camidir. Cami 1926 da yıkılmıştır. Kampın içinde ölen esirlere ait birde mezarlık bulunmaktadır. Aynı bölgede yapılan müzede cami ve müşteminatının bir maketi bulunmaktadır. Müzede esir fotoğrafları ve döneme ait eşyalar belgeler sergilenmektedir. Almanya ya giden arkadaşlar bu müzeyi ziyaret etsinler … Videoya kampın kaliteli fotoğraflarını ekledim umarım beğenilir ve paylaşılır.

Özgür Sanal

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here