Galileo Galilei Kimdir

1
1219
Galileo Galilei Kimdir

Galileo Galilei – Rönesans tarihinin en büyük düşünürü, modern mekaniğin, fiziğin ve astronominin babası, Newton’un selefi Kopernik‘in fikirlerinin takipçisi.

Gelecekte dünyayı değiştirecek Galilei Galileo, 15 Şubat 1564’te İtalya’nın Pisa kentinde doğdu. Fakir bir aristokrat aileye mensup olan babası Vincenzo Galilei, müzik teorisi üzerine yazılar yazıyordu. Vincenzo, üyeleri eski Yunan trajedisini canlandırmaya çalışan Florentine Camerata toplumunun bir üyesiydi. Müzisyenlerin, şairlerin ve şarkıcıların faaliyetlerinin sonucu, 16.-17. Yüzyılın başında yeni bir opera türü meydana getirmeyi başardılar.Galileo Galileo portresiGalileo Galileo portresi

Annesi Julia Ammannati ev hanımıydı ve dört çocuk yetiştirdi: Galileo, Virginia, Libya ve Michelangelo. En küçük oğlu babasının ayak izlerini takip etti ve besteler yazmaya devam etti. 8 yaşındayken, aile, sanatçılara, müzisyenlere, şairlere ve bilim adamlarına verdiği değer ile tanınan Medici hanedanlığının geliştiği  Toskana’nın başkentine Floransa’ya taşındılar.

Erken yaşlarda Galileo, Wallombrose Benedictine manastırında okula gönderildi. Daha bir çocukken yeteneklerini gösterdi. Galileo babasından müzikal bir kulak ve kompozisyon yeteneğini devralmıştı, ama bu genç adamın kalbinde her zaman bilim vardı.

17 yaşında Galileo, üniversitede tıp okumak için Pisa’ya gitti. Temel konular ve tıbbi uygulamaların yanı sıra genç adam, matematikle haşır neşir olmaya başladı. Galileo dünya görüşünü etkileyen geometri ve cebirsel formül dünyasını keşfetti. Genç adamın üniversitede okuduğu üç yıl boyunca, antik Yunan düşünürlerinin ve bilim adamlarının eserlerini derinlemesine inceledi ve aynı zamanda Kopernik‘in heliosentrik teorisini de tanıma ve inceleme fırsatı buldu.Galileo Galilei, Kopernik teorisini inceliyorGalileo Galilei, Kopernik teorisini inceliyor

Burada üç yıl geçirdikten sonra, Galileo, ailesinin eğitiminin devamını sağlayacak kaynağa sahip olmaması nedeniyle eski yaşadığı şehre dönmek zorunda kalmıştı. Üniversitenin yönetimi ona eğitimini tamamlama hakkını veremeyeceğini iletti. Ancak Galileo’nun  yeteneklerini takdir eden ve önemli bir şahıs olan Guididaldo del Monte ona bir iş verdi ve eğitimine devam etmesini sağladı.

Galileo Galilei Üniversite yıllarıGalileo Galilei Üniversite yılları
Marquis del Monte, bu yetenekli bilim insanının Bologna Üniversitesi’nde öğretmen olarak yer almasına yardımcı oldu. Derslere ek olarak, Galileo verimli bilimsel çalışmalar yürüttü.  Mekanik ve matematik ile ilgilendi. 1689’da Pisa üniversitesine matematik öğretmeni olarak geri döndü. 1692’de 18 yıl boyunca yaşayacağı Venedik’e taşındı

Bilimsel deneylerle yerel üniversitedeki öğretim çalışmalarını birleştiren Galileo, Aristoteles‘in fikirlerini reddettiği “Hareketler Üzerine“, “Mekanik” kitaplarını yayınladı. Aynı yıllarda, en önemli olaylardan biri gerçekleşti ve Galileo gök cisimlerinin izlenmesine olank tanıyan teleskobu icat etti.

1610’da Floransa’ya dönerek Katolik Kilisesinin eleştirel olarak bulduğu “Güneş lekeleri üzerindeki Mektuplar” başlıklı makaleyi yayınladı. XVII yüzyılın başında Engizisyon büyük güçlere sahipti ve Copernicus‘un takipçileri hristiyanlık inancının hainleri olarak itham edildiler.

1600 lerde, Kopernik‘in düşüncelerini savunan ve kendi görüşlerinden vazgeçmeyen İtalyan filozof, rahip, gök bilimci  Giordano Bruno idama mahkum edildi. Bu nedenle Galileo Galileo‘nun çalışmaları katolikler tarafından kışkırtıcı kabul edildi. Galileo ise kendisini örnek bir Katolik olarak görüyordu ve onun çalışmaları ve dünyadaki Hristiyan merkezli resmi arasında bir çelişki görmüyordu. Galileo Galilei, Papa Paul V'e teleskopu gösterdiGalileo Galilei, Papa Paul V’e teleskopu gösteriyor

1611’de Galileo, Papa Paul V‘ye teleskopu göstermek için Roma’ya gönderildi. Bilim adamı, cihazı mümkün olduğunca doğru bir şekilde sunmuş ve hatta büyük şehir gök bilimcilerinin onayını almıştı. Ancak kilise onun gösterdiği gerçekleri çıkarlarına ters düştüğü için inkar edip dine ihanet etmekle suçladı.

1633’te zorlanarak fikirlerini inkar etti. Göz hapsinde tutuldu ve belirli kişilerle sınırlı şekilde konuşmasına izin verildi. Galileo, hayatının son günlerine kadar Toskana köylerinde kaldı. Bu dahinin kalbi 8 Ocak 1642’de durdu.

Önceki Makaleİbni Sina Kimdir
Sonraki MakaleBeynin Yapısı Ve Bölümleri

1 Yorum

  1. MERHABA BUĞRA ABİ BEN MİRAÇ AHMET ALKAN HOCAMIZDIR SİZE SELAMLARI VAR SEVİLİYOSUN ABİ TAKİPTEYİZ BAŞARILAR….AMASYA/MERZİFON İMAM HATİP ORTA OKULU 7/A SINIFI

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz