Gordion Kazıları

0
144
Gordion Kazıları

Bu tarihi filmde ülkemizdeki en önemli kazılardan Gordion kazıları görüntülenmiş. Kazıları Amerikan Pensilvanya üniversitesi yapıyor. Ayak işlerini de yevmiye karşılığı köylüler yapıyor. O döneme göre çok modern bir kazı. Yere ray döşenmiş kazıda çıkan moloz metal vagonlarla ray üzerinden taşınıp dışarı dökülüyor. Film daha uzun ben kısa bir bölümünü yayınlıyorum. Filmin sonunda bir mezar odası ilk defa açılıyor. İçinde türlü türlü eşyalarla beraber bir iskelet var.

Kral Midas

Bu mezar odası Kral Midas olarak ilan edilmişti. 2013 yılında hassas tarihleme yöntemiyle Bu mezar odasının 100 yıl daha eski olduğu ortaya çıkarıldı. Beyanatı veren Gordion Antik Kenti Kazısı Direktör Yardımcısı Dr. Ayşe Gürsan Salzmann, Anadolu ajansına yaptığı açıklamada Ankara’nın Polatlı ilçesi Yassıhöyük köyünde bulunan Midas tümülüsünün, milattan önce 740’lı yıllarda yapıldığını belirterek, “Tümülüsün, Midas’ın devrinden 100 yıl evvel yapılmış olduğunu tarihlemeyle öğrendik ama herkes ‘Midas’ın tümülüsü’ diye bildiği için öyle devam ettiriyoruz” dedi.

Yani mezar odası Kral Midas tan 100 yıl öncesine ait muhtemelen başka bir kral yada elit insana ait. Ankara Polatlı bölgesinde daha el değmemiş çok sayıda tümülüs mezarlar var. Bunların bir kısmı hazine arazisi bir kısmı özel şahsa ait ekilip biçilen tarlalar. Malesef ülkemizde arkeoloji rağbet edilen bir bilim dalı değil Çok eser var ve bunlar kurtarılmadığı için defineciler tarafından yurt dışına kaçırılmaktadır. Film ülkemizde çekilmiş en eski modern arkeoloji filmlerinden biridir.

Buradan tüm cemaatlere sesleniyorum Arkeoloji ile Tarih ile ilgilenmek uğraşmak haram değildir. İslam dini arkeoloji öğrenmeyi bizzat teşvik eder. Kuran-ı Kerim önceden yaşamış kavimlerin insanların hikayeleriyle doludur. Neden bizim ibret almamız onlar gibi yanlışa düşmememiz için.

Kuran-ı Kerimde bir ayet, Ali İmran suresi 137. Ayet Sizden önce (ki milletlerin başından) nice olaylar gelip geçmiştir. Yeryüzünde gezin dolaşın da yalanlayanların sonunun nasıl olduğunu bir görün. Kuran ı Kerim de gene Enam suresinde 11. Ayet De ki: “Yeryüzünde gezin dolaşın da (Peygamberleri) yalanlayanların sonu nasıl olmuş bir görün.”

Kuran-ı Kerim de gene başka bir ayette Nahl suresi 36. ayette Andolsun biz, her ümmete, “Allah’a kulluk edin, tâğûttan kaçının” diye peygamber gönderdik. Allah, onlardan kimini doğru yola iletti; onlardan kimine de (kendi iradeleri sebebiyle) sapıklık hak oldu. Şimdi yeryüzünde dolaşın da peygamberleri yalanlayanların sonunun ne olduğunu görün.

Görüldüğü gibi Tarih ve arkeoloji ilmi ile uğraşmak haram değildir. Şimdi soruyorum Türkiye de hangi cemaat tarikatın bir kazıya sponsor olduğunu gördünüz. Yada bir müridin bir hocanın kazıda çalıştığını. Bu işler hep boş serseri alkolik arkeolok işi der geçerler. Malesef ülkemizde Arkeoloji bilimi yerlerde sürünmektedir. Arkeoloji müzelerindeki uzmanlar bırak antik Yunancayı Latince okumayı en basit paraları bile okuyamazlar.

Dönemin krallarını imparatorlarını sayamazlar .Hadi bunu geçtik eline aldığı bir Osmanlı yada Selçuklu parasını okuyamayan adama ben uzman demem. Bu laflarım bazı arkadaşları rahatsız edebilir ama gerçek budur malesef. Cumhuriyet tarihi boyunca saygın Avrupa arkeoloji dergilerinde kaç arkeoloğumuzun makalesi araştırması yer alır?

Elin batılısı neleri ortaya çıkartır. Biz bakarız, elin batılısı buradan tarihi eser çalar götürür. Kendi müzesinde yüksek bilet fiyatlarıyla sergiler biz bakarız. Bugün Avrupa daki Louvre. British Müzeum, Museo del Prado, Musei Vaticani, Galleria degli Uffizi, Rijksmuseum, National Gallery, Gemäldegalerie, gibi saygın müzelere gidin görün neler götürülmüş buralardan. Film kaynağı Penn Museum. Film dünyasında saklı kalmış tarihimizi araştırmaya devam ediyorum umarım beğenilir ve paylaşılır.

Yazar: Özgür Sanal

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here