Güneş Hangi Mevsimde Sizi Daha Fazla Isıtır

0
323
Güneş Hangi Mevsimde Sizi Daha Fazla Isıtır

Güneş hangi mevsimde sizi daha fazla ısıtır?, Güneş hangi aylarda daha fazla sıcaktır, güneş ne zaman dünyaya daha yakın olur.

Güneş Hangi Mevsimde Sizi Daha Fazla Isıtır
eksen eğikliği

Güneş dünyamızı ısıtan önemli bir güç kaynağıdır. Isıtmasının yanında ışık kaynağı olarak da bilinir. Dünya’ya gelen ışınlar bize gece Ay sayesinde aydınlatır. Tüm bunların temelinde Güneş vardır. Ay güneşten aldığı ışınların bir kısmını yansıttığı için gece bize aydınlık verir. Gündüz ise Güneş sayesinde hem aydınlanır hemde ısınırız.

Ancak bazı aylar vardır ki güneş bizi ısıtmaz ve bu aylarda kar yağar, kış olur üşürüz. İşte bu aylara kış adı verilir. Yaz aylarında ise güneş bizi oldukça fazlasıyla ısıtır. Yeryüzü çok ısınır öğle sıcaklıkları 40 derecelere kadar çıkabilir. Bu sıcak aylara ise yaz adı verilir.

Yazın Güneş ülkemize daha çok yaklaştığı için sıcak olur, kış aylarında ise Güneş ülkemizden daha fazla uzaklaştığı için soğuk olur bu yüzden üşürüz.

Yani Dünya dönmekte dönerken de aynı zamanda Güneşe olan uzaklığı sürekli aynı kalmamaktadır. Dünya’nın güneş ile olan uzaklığı sabit olsa da eksen eğikliği sayesinde ortaya mevsimler çıkmaktadır.

 

 

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here