Güneş yanığı nasıl ve kaç günde geçer?

35
291
güneş yanığı nasıl geçer

Malum yaz ayları geldi artık bu aylar hafta sonları herkesin denizlere akın ettiği mevsimler dolayısıyla denize gidenler yanmadan da gelmez, aslında denize de bir bakıma yanmak için gidilir.

Yanmak iyidir güzeldir, hafif bronzluk her zaman değer görür fakat o yanmadan sonra vücut kendini yeniler ve deriler falan kalkmaya başlar kötü bir görüntü oluşur.

Güneş yanığı kaşıntı yapar , gece uyutmaz, vs..

Tüm bunlar doğal şeyler, zaten öyle olması gerekir ki biz inlanlar bazen herşeyi akışına bırakmayıp yanığın üzerine olsun başka alanlarda olsun, hemen iyileşsin gibi bir kaygımız vardır.

Güneş yanıklarına karşı da halk arasında yanlış bilinen bazı noktalar vardır şimdi bunlara değinelim.

Güneş yanıklarının üzerine asla yoğurt gibi şeyler sürmeyin..

İşte prof. Dr. Faruk yorulmaz ın bu konuda açıklaması;

Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, güneş yanığı üzerine asla diş macunu, yoğurt ya da yağlı merhemler gibi maddelerin sürülmemesi gerektiğini söyledi. Ağrı için 2-3 gün basit bir ağrı kesici kullanılabileceğini bildiren Yorulmaz, su kabarcıkları varsa patlatılmamasının faydalı olacağını bildirdi. Ağrı ve sıcaklık hissi için günde 3-4 kez nemlendirici krem sürmek, soğuk banyo, soğuk su ile ıslatılmış bezleri yanık yerine koymanın da doğru bir davranış olacağını ifade eden Yorulmaz, güneş yanığı oluştuğunda yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

’’Güneş yanığı olduğunda su kaybı artmıştır. Bu nedenle daha çok su içilmelidir. Su kabarcıkları patlamış ise üzerindeki ölü deri temiz küçük bir makasla temizlendikten sonra antibiyotikli pomat kullanılabilir. Yanık deri çok temiz tutulmalıdır. Güneşin zararlarından korunmak için ultraviole ışınlarının en şiddetli olduğu sabah 10.00 ve öğleden sonra 16.00 saatleri arasında güneşten uzak durmak doğru olacaktır. Güneşe çıkmak zorunda kalındığında geniş kenarlı şapka, bol, pamuklu kumaştan yapılmış hafif giysi giyilerek dışarı çıkılmalı, şiddetli güneş ışınları gözlerde katarakta yol açabileceğinden mutlaka UV korumalı güneş gözlüğü ve mutlaka güneş koruyucuları kullanılmalıdır. Giysilerin cildi güneş ışınlarından tümüyle korumadığı unutulmamalıdır.’’

Önceki Makale2 temmuz ehliyet sınavı yorumlar sonuçları
Sonraki MakaleSms (mesaj) ile çalışan vestel klima

35 Yorum Yapıldı

 1. Geçen haftalrda denize gittim şimdi bi baktım kolumdaki yanmiş deri soyuluyor yerine daha açık renkli deri geliyor
  bunun için birşey yapmam geriyor mu

 2. Resmen aciyi oyle benimsemisim ki sirf benle ayni aciyi yasayan insanlar oldugunu gormek icin , su sitelere sirf yorum okumaya giriyorum ve tabi yanmaya devam ?

 3. Arkadaslar dun havuza gittim ve yuzum omuzlarim kipkirmizi ne yapmam gerkiyo cok yaniyo yatamiyirum yatsamda uyuyamiyorum ne yapmam gerek lutfen cevap verin

  • Beyaz tenli biri olarak havuza girdim,girmez olsaydım.omuzlarim ve sirtim çok feci yandı.bazı yerler su toplamış arasıra da kaşınıyor.bugün üzerinden 3 gün geçti ve ben halen acılar içindeyim.yardımcı olursanız sevinirim ne yapmam gerek.

   • Deniz’e Koruyucu getirmeyip plajdan aldığım 50+ güneş faktörü görünen 0 faktör olan o markasız sürmeme karşın 1.gün acayip bir ağrı yanan omuzlar … 2. günde bir ağrı 3. Gün deli gibi kaşıntı Ölüyoreee direk Acile kaşınıyorum ağlıyorum ../ krem silverdin anestol pomad eczaneden abim getirmişti bepantol ve 3 kremi kıllanıyordum taa ilk günden beri 🙂 ama3. Kaşıntı başlayınca çığlık çığlığa evde bağırarak ağlıyordum … Acilde hap iğne derken şimdi daha iyiyim ama kaşıntı hala var … Çokkkk beyazım … Deniz ve plaj yerine… Bundan sonra ömrümü Vampir olarak yaşamayı tercih ediyorum… Yine kaşınıyor ….

 4. Benim cildim beyaz.Bugün günesten yandı cok büyük bi yanık yok hafif hafif kızarmış.Yanma da yok.Ama kırmızı görünmesi rahatsız edici biraz acaba cildim tekrar beyaz olur mu?

 5. Ben denize girmiştim beyaz Tenliğim bide yüzüm yandı Birz kızardı sırtımda öyle acaba kaç günde gecer lütfen cevap verin yaa duramıyorum artık Napmam gerek?

 6. Vücudum yandıgin için acayib derecede acı veriyi yerinde duramiyorum elbise zor zahmet giyiyorum ne yabmaliyim lütfen hemen cevabı verin

 7. Arkadaslar ben dün havuza girdim ve 7 saat kaldim benim tenim beyaken smdi kırmızıyım ve omuzum çok acıyo ben yoğurt sürdüm şu anda rengim açıldı ama tamm istediğim gibi değil eczaneye gidip guneş yanıkları için krem alacağim

 8. Dümbük *seni tip yokki tipsiz.** su kabarcıklarınında patlatacam.Tatildeatıyodun o kadar güneşte durdun len. Annen olsam kalk kız soğan doğra derdim allah cezanı versin kız seni .Sonra tirene biniyorum ki. ama tren beni görmüyor ki sonra arkadan yapıştırıyorum kiii….(Aldedi git dedi kürdan .)

 9. benim omzum çok kötü yandı yaşım 13 kıpkırmızı ertesi gün su kabarcıkları oluştu tatildeyim ve günüm geçiyor havuza girmek için napmalıyım ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz