Günümüzde insanlar bir yere yerleşirken ve yerleşme yeri seçerken nelere dikkat ederler

0
133

Günümüzde insanlar bir yere yerleşirken ve yerleşme yeri seçerken nelere dikkat ederler? Yerleşim yeri seçiminde en önemli etken sosyal yaşam koşullarıdır. İnsanlar yeni yerleşme yeri seçerken yaşamlarını daha rahat şekilde yaşayabilecekleri, refah düzeylerinin daha iyi olabileceği alanları tercih ederler. İş imkanlarının fazla olması gibi ekonomik açıdan kendilerini sağlama alacakları yerler bu yüzden önemlidir ve son yıllarda büyük şehirlere ve sanayinin geliştiği şehirlere bu yüzden göç hızlı şekilde artmıştır.

Günümüzde insanlar bir yere yerleşirken iş imkanlarının iyi olması, yaşam koşullarının uygun olması, şehir merkezlerine ulaşımın kolay olması, çevresel koşulların elverişli olması, temiz bir çevreye sahip olması, yaşanılabilir bir yer olması gibi çeşitli etkenleri göz önünde bulundurmaktadır.

İnsanların yerleşim yeri seçiminde bu yüzden sanayisi gelişmiş olan şehirleri tercih ettikleri gözlemlenmiştir. İstanbul, izmir, Kocaeli gibi gerek sanayi gerekse iş imkanları yönünden gelişmiş olan şehirler son yıllarda fazla göç alan şehirler olarak bilinmektedir.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here