Hadım hayvandan kurbanlık olurmu ?

1
137

Kurban bayramına az bir zaman kala televizyonda hararetli bir şekilde tartışılan konulardan birisi olan “hadım hayvandan kurbanlık olurmu”? sorusu akılları kurcalamaya devam ediyor.
Ülkemizdeki hayvan yetersizliğinden dolayı İstanbul’un avrupa yakasına Avrupa dan gelen çeşitli “koç”, “kuzu”, “dana” hayvanları hadım yani üreme organları kesilmiş durumda olmasından dolayı kurban olarak kesilmesi doğru mudur, “kurban olarak kabul olurmu”, yoksa kesilmemeli mi ? soruları vatandaşların kafasını kurcalamaya devam ederken diyanetten henüz bir açıklama gelmedi, Din adamları bu konuda herhangi bir mahsur yoktur kurban kesebilirsiniz dese de vatandaş temkinli yaklaşıyor, zira kurban olacak hayvanın tüm uzuvlarının tam olması gerekmektedir diye düşünen vatandaşın aklı hadım hayvanlarla bir hayli karışmış durumda.
Şimdi gözler diyanete çevrildi diyanetten gelecek bir haber ile kurban kesilecek yada tüm uzuvları tam olan kurbanlık bakılacak.

72 bin hayvan hadım çıkınca vatandaşların aklının karışması çok doğal, acaba hadım hayvanlardan kurban olurmu ?

İşte Hadım kurbanlıklar hakkında din adamları ve diyanetin yaptığı açıklama şu şekilde

Din İşleri Yüksek Kurulu eski üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem: İğdiş edilmiş hayvanın kurban edilmesinde hiçbir mahsur yoktur. Türkiye’deki büyük başhayvanlar da iğdiş ediliyor ve öküz adını alıyor. Koçlar da burma adını alıyor.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof.Dr. Mehmet Erkal: 700 yıllık fıkıh kitaplarında da bu konu bulunuyor. Geçmişten bu yana bazı hayvanlar iğdiş ediliyor. Boynuzun iki tanesi kırılmış, dişlerinin çoğu dökülmüş, bir ayağı kırık ve hamile olan hayvan kurban edilmez. Ancak iğdiş edilmiş hayvan Kurban Bayramı’nda kesilebilir.

DİYANET: Kurban edilecek hayvanın sağlıklı, düzgün, âzaları tamam, besili olması gerekir. Kötürüm derecesinde hasta, zayıf, düşkün, bazı âzaları eksik meselâ bir veya iki gözü kör, kulakları ve boynuzları kökünden kesilmiş, dili kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökülmüş, kuyruğu ve memesi kesik hayvanlar kurban olmaz.

Önceki MakaleLoss-Söz Ver tek göz yaşına silerim herkesi dinle
Sonraki MakaleTarkan konseri 6 kasım Yeni Ankara Arena’da

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz