Hammurabi Kanunları Nelerdir

1
224
Hammurabi Kanunları Nelerdir

Yasa, kesin, tartışmasız bir reçete, belirli bir devletin tüm vatandaşlarının sorunlarını ve anlaşmazlıklarını çözmek için kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bu yazıda insanlığın en eski yasalarından olan Hammurabi kanunları hakkında bilgiler vereceğiz, insanların eski zamanlarda nasıl yargılanıp neyi yargıladığını öğreneceğiz.Mezopotamya'da ilk şehir devletleri

Tarih öncesi MÖ III. Bin yılında Mezopotamya’da ilk şehir devletleri ortaya çıkar. MÖ II. Binli yılların başında Mezopotamya devletleri birbirleriyle savaşırlar. Babilliler konumları itibariyle çok uygun bir yerdeydiler. Eski Babil şehri büyük bir ticaret şehri idi. Bu sayede askeri alanda da güçlendiler. Ortaya çıkan savaşların sonucunda Babiller mezopotamyada en güçlü devlet olarak kalmayı başarmışlardır.Büyük bir krallık ve coğrafya Babil krallığının hanedanı, Kral Hammurabi’nin saltanatına düşer.

Milattan önce 1792-1750 yılları arasında Kral Hammurabi tarafından bilinen ilk yazılı kanunlar oluşturuldu. Hammurabi yasaları Hammurabi Kanunu olarak isimlendirilmişti. Hammurabi yasaları bir bazalt sütun üzerine oyulmuştur. Bu yasalarda, Babil’in sakinleri herhangi bir anlaşmazlığı çözmek için bu yasalara uymak mecburiyetindedir.

Hammurabi yasalarının karakteristik özellikleri:Hammurabi yasalarının karakteristik özellikleri

“Göze göz dişe diş” ilkesi; Yani bir insan karşı tarafa nasıl bir kötülük etmişse o şekilde cezalandırılıyordu. Fakat kanun önünde eşitlik söz konusu değildi. Köleler özgür insanlarla aynı haklara sahip değildi. Bir köle özgür bir insana hakaret etmişse kulağı kesilirdi. Bir kişi borçlar için köleliğe düşebilir, ancak Hammurabi hizmet süresini üç yıl ile sınırlandırmıştı. Üç yıl sonunda borçlu özgürlüğüne kavuşurdu. Anlaşmazlığı çözemeyen Babil sakinleri genellikle tanrıların iradesini öğrenmeye çalışırlardı. Çünkü her zaman suçu işleyen tam olarak bulunamıyordu. Bunun için suçlanan şüpheli nehre atılırdı. Eğer şüpheli boğuluyorsa (nehrin tanrısı onu kendisine götürür), suçlu sayılırdı. Bu yasalar her ne kadar günümüze göre ilkel sayılsalar da insanlık medeniyetinin doğuşunda önemli yer tutarlar.

1 Yorum

  1. MERHABA.BEN AHMET ALKAN HOCANIN ÖĞRENCİSİYİM.SAYFANIZI ÇOK BEĞENDİM.SAYFANINIZI SEVEREK TAKİP EDİYORUM.HOCAMIZ KURSTA BİZE SAYFANIZI AÇIYOR BİZDE OKUYORUZ.SAYFANIZDA VİDEOLU İÇERİKLER DE OLABİLİR.SİZLERE BİR KONU İSTİYORUM “TÜRK YAPIMI SİLAHLARI” DA YAPARSANIZ ÇOK MUTLU OLURUM.SAYFANIZI ÇOK SEVİYORUM HOŞÇAKALIN 😀 <3

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here