Hasta ziyaretinde nelere özen gösterilmelidir?

0
79

Hasta ziyaretinde nelere özen gösterilmelidir?

hasta ziyareti
hasta ziyareti

Hasta ziyaretleri ülkemizde kültürümüzde var olan, insani görevlerimizden birisidir. Zorda olanlara yardım etmek, hasta olanlara ziyarette bulunmak yardımseverlik özelliklerimizin var olduğunu gösteren önemli değerlerdendir.

Hasta ziyaretlerinde hastanın durumuna göre önceden bilgi alıp ona göre bir konuşma gerçekleştirmeliyiz. Yani diyelim ki ağır hasta var karşımızda, ozaman ona göre bir konuşma gerçekleştirmeliyiz, her zaman yapıcı ve olumlu şeyler söylemeliyiz. Yani ağır hastanın yanında “çokda iyi görünmüyor” “durumu kötü gibi” şeyler söylemememiz gerekir, söylediğimiz bu sözler hem hastanın kulağına gidebilir hemde yakınlarını büyük üzüntüye boğabilir. Çünkü onlar sürekli yanında olduğu için dışarıdan gelen farklı bir gözün gördüğünü merak ederler, size çaktırmasalar da sizin söyleyeceklerinizi onlar için büyük önem taşıyacaktır.

Bu yüzden hasta ziyaretlerinde her zaman yapıcı ve olumlu şeyler söylemeli, söylediklerimizi tartıp, tekrar tekrar düşünüp ondan sonra söylemeliyiz, zira söylediğimiz yanlış bir söz hem hastanın hemde sevdiklerinin üzülmesine neden olabilir, hasta yatağında yatan kişinin de hiçbir şekilde üzülmemesi, olumlu şeylerle meşgul olması gerekir.

 

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here