Hendek savaşı Nedir? Sonuçları Nelerdir? Hakkında kısa bilgi

1
141

Hendek Savaşı , Medineli Müslümanlarla Mekkeli müşriklerin yaptıkları savaş (627). Mekkeliler Ebu Süfyan komutasında 4.000 asker, 300 süvari, 1500 develiyle yola çıkınca öteki kabileler de Medine’ye doğru yürüdüler.

10.000’e yaklaşan büyük bir gücün üzerlerine yürüdüğünü öğrenen Müslümanlar Medine’de bir savunma savaşı yapmaya karar verdiler. İran kökenli Selman-ı Farisi’nin önerisiyle kentin çevresine 4.5 m derinliğinde 9 m eninde bir hendek kazıldı. Bu hendeği geçemeyen saldırganlarla Müslümanlar gün boyunca birbirlerine ok yağdırıp durdular. Daha sonra hendeğin en dar yerini seçip toplu saldırıya geçenler püskürtüldü. Mevsim kıştı, zaman zaman fırtına müşriklerin çadırlarını söküyor, zor duruma sokuyordu. Medine halkı, kentteki Kureyza Yahudilerinin dostluk anlaşmasını bozması üzerine korkuya düştüyse de Hz. Muhammet, müttefikleri birbirine düşürerek dağıtmak için çareler, yollar buldu.

Birbirinden kuşkulanmalarını sağladığı Kureyş, Gatafan, Kurezya kabileleri güvensizlik ve kararsızlık içindeyken o geceki şiddetli fırtına ve yağmur bağlışıklann karargâhını dağıttı. Tedirginlik, bezginlik ve korkuya kapılanlar dönme dileğinde birleştiler. Ebu Süfyan çekilmeye karar verdi. Böylece müşrikler bir ay süren kuşatmaya son vererek Medine’den uzaklaştılar. Bu savaşta Müslümanların 7 şehit verdiği, karşı taraftan 8 kişi öldürüldüğü söylenir.

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here