Hepatit a ve b Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi

0
103

Hepatit a ve b Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi HEPATİT karaciğerin yaygın olarak tutulduğu, hücre yıkımıyla beraber seyreden iltihabı. Hepatit yapan nedenler başlıca üçe ayrılır: 1- Virüsler (A-tipi, B-tipi, NeA NeB tipi), 2- Alkol, 3- İlaçlar. Seyrek olarak san humma, sitomegalovirus, leeptospiralar ve bazı başka virüslerle de oluşabilir.
Nedenleri: A tipi viral hepatitler kirli yiyecek, içecekler; B tipi kendileri hasta olmadıkları halde bu virüsü taşıyan kimselerin kan ve serumlanyla ya da virüsle kirletilmiş enjektör vb aletlerin kullanımıyla geçer. A tipi hepatitin virüsün alınmasından ilk hastalık belirtilerine kadar geçen kuluçka süresi 2-6 hafta, öteki tiplerin 4-25 hafta kadardır.
Belirtileri: Hastalık, halsizlik, iştahsızlık, idrarda, koyulaşma, bazen eklem ağrı ve şişlikleri, gripal enfeksiyon, bulantı kusma gibi belirtilerle başlar. Belirtilerin hepsi göz aklarından başlayan, tüm deriye yayılan sararma, dışkı renginin açık san-gri renk alması “camcı macunu” ve bazen yaygın kaşmtı ortaya çıkar. Hasta¬lık belirtileri 1-4 hafta sürer, azalarak kaybolur. Karaciğerde hücre yıkımının çok ağır olduğu durumlarda karaciğer adeta erir, küçülür. Hasta hızla gelişen karaciğer yetmezliği tablosuyla ölebilir. Hastalığın seyrinde kişinin vücut direnci ve istirahat önemli rol oynar. Hepatit ba¬zen sanlık ortaya çıkmadan gripal enfek¬siyon belirtileriyle geçilir. A tipinde vi¬rüse karşı bağışıklık maddeleri (anti¬korlar). B tipinde virüsün çeşitli bölüm¬lerine karşı antikorlar ve bu bölümlerden bazılan kanda saptanabilir. İdrarda bili¬rubin ve ürobilinojen saptanır. Dışkı ren¬ginin açıldığı, kaşmtüı dönemde (koles-taz) ürobilinojen kaybolur. Tedavisi: Hastaların çoğu 1-2 ay içinde iyileşir. A tipi dışmdakilerde hastalık sü-regenleşebilir (kronikleşme). Bu durumda hastalık karaciğer sirozuyla sonlanan, başlangıca göre daha hafif fakat sürekli bir gidiş gösterir. Yıllarca sürebilir. B tipi hepatit virüsü açısından denetlenmelidir.
Alkolik hepatit
Ağır alkoliklerde karaciğer yağlanmasından sonra, karaciğer sirozundan önce görülen ağır, hızlı karaciğer yıkım tablosudur. Ateş, karaciğer yetmezlik bulgulan, bazen hemolitik kansızlık ve pankreatit ile birlikte bulunur. Toksit hepatit. Değişik mekanizmalar ile çeşitli maddeler karaciğer zararlanmasına yol açabilirler. Karbon tetraklorür, fosfor, amanita türü mantar zehiri, yaygın hücre yıkımıyla giden karaciğer zararlanmaları yapabilirler. Yüksek dozlarda asetaminofen (parasetamol) ile de toksik hepatit oluşabilir.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here