Hititlerden Önce Anadolu Hakkında Bilgi

0
118

Hititlerden önce Anadolu hakkında bilgi, Anadoluda kimler vardır, Hititler öncesinde Anadolu,

 

Taş Devrinden beri Anadoluda insan yaşıyordu. Son zamanlarda ya­pılan kazılarda, ikinci taş devri olan Yontma Taş Devri’ne ait aletler bulunmuştur.

M.Ö. 3000 yıllarında Anadolu’da oturan insanlar, Ma­den Çağına geçmişlerdir. Anadolu’da tarih öncesi, yani yazının kullanılmasından önceki çağa ait en zengin malzeme, Çanakkale’de Truva’da, Yozgat’ta, Alişar ve Çorum’da Alacahöyük’te yapılan kazılarda bulunmuştur.

Bu keşifler, Anadolu’da yaşıyan kavimlerin, madeni işlemekte ve çanak-çömlek yapmakta oldukça ileri bir seviyeye ulaştıklarını göstermiştir.Bugünkü Türkiye’nin üzerinde bulunduğu topraklar, tarihin en eski ve en büyük madeniyetlerine sahne olmuştur.

Fakat Anadolu’nun tarihi, Hititler ile başlamaktadır. Hititler’den önce yazı olmadığı için, daha evvelki devre hakkında tarihî hiçbir bilgimiz yoktur.

Ancak M.Ö. 3000 ilâ 2000 yılları arasındaki devrede yaşıyan Anadolu kavimlerine «ilk Hititler» mânasına «Proto Hititler» adı verilmektedir. Batı Anadolu’da Luviler, doğuda da Hurriler yaşa­mışlardır.

Bakınız > Hititler hakkında bilgi

Önceki MakaleHelenistik Dönem Özellikleri Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleHititler Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz